A fiatal indiai szakemberek már nem az Államokba vágynak
Az Egyesült Államok évtizedeken át a lehetőségek hazájának számított a fiatal indiaiak számára, akiknek a tekintélyes egyetemek elvégzése után jól fizető Wall Street-i vagy Szilícium-völgyi állások pottyantak az ölükbe. A globális válság azonban véget vetett szürkeállomány elvándorlásának: a fiatalság inkább otthon próbál szerencsét.
Az utóbbi nyolc évben az indiaiak képezték a legnépesebb külföldi diákcsoportot az amerikai kampuszokon: az újdelhi amerikai nagykövetség adatai szerint mintegy 15 százalékát tették ki az összes külföldi tanulónak.
Az amerikai gazdaságot rég nem látott recesszióval sújtó gazdasági világválság azonban úgy tűnik, véget vetett ennek a tendenciának: az "amerikai álom" csábereje meggyöngült, és az indiai fiatalság ma már előnyben részesíti a hazai egyetemeket és karrierkilátásokat.
Az elemzők szerint, ami Amerikának veszteség, az Indiának nyereség lehet, hiszen így megfordul a szürkeállomány elvándorlása, s az ország okos és tehetséges krémje Ázsia harmadik legerősebb gazdasága, az indiai szolgálatába állíthatja tudását.
"A szürkeállomány elkezdett visszaáramlani. Ott most sok mágnes vonzza a legtehetségesebbeket. Korábban mindenki az Egyesült Államokba akart menni" - foglalta össze a folyamatot Vivek Wadhwa, Amerikában élő indiai tudós, aki dolgozatot szentelt a jelenségnek.
Az indiai gazdaság az elmúlt három évben évente 9 százalék közüli növekedést produkált, milliókat emelve ki a szegénységből, s ambiciózus ifjú generációt teremtve. Közülük sokan mentek Amerikába vagy Európába, hogy nagy presztízsű egyetemeken szerezzenek diplomát, s végül a magas fizetést kínáló állások ott marasztalták őket.
A pénzügyi válság kitörése után az indiaiak rájöttek, hogy több lehetőség várja őket otthon, hiszen bőven van állás, a megélhetés olcsóbb, s a megszokott kényelemről sem kell lemondaniuk.
A következő öt év során százezer képzett indiai visszatérése várható az Egyesült Államokból. "Mikor négy éve beléptem a Duke egyetemre, szinte minden növendék azt mondta, hogy az Egyesült Államokban akar maradni, és ott akar dolgozni. Most a túlnyomó többségük hazakészül. Csak néhányan maradnának, hogy kifizessék a felvett tanulmányi kölcsönt, de szerintem nem fognak munkához jutni" - fejtette ki az egyetemen tanító Wadhwa professzor.
Az Amerikában végzett indiai diákoknak alig van esélyük, hogy a súlyos munkanélküliséggel küzdő országban foglalkoztassák őket. Az olyan óriáscégek, mint a Warner Bros. vagy az IBM, viszont éppenséggel Indiában fejlesztik tovább vállalkozásaikat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.