2009. március. 25. 15:57 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 25. 15:58 Gazdaság

Le Monde: Kelet-Európának pénzre és megbecsülésre van szüksége

A helyi politikai csatározások mellett a gazdasági nehézségek is hozzájárultak a lett, a magyar és a cseh kormányválsághoz – írta szerkesztőségi cikkében a Le Monde című francia napilap szerda délután megjelent számában.

A kelet-európai dominó feldőlése jól mutatja, hogy a pénzügyi válság először gazdasági, majd szociális és végül a térség legtöbb országában politikai válsághoz vezetett, amit a többi európai ország nem nézhet tovább tétlenül: pénz mellett a térségnek megbecsülésre is szüksége lesz a következő időszakban.

A mértékadó párizsi újság szerint a vasfüggöny kifejezés húsz év után akkor jelent meg először újra a politikai kommentárokban, amikor március 1-jén az uniós csúcstalálkozón elutasították a közép-európai térség globális megsegítésére tett (magyar) javaslatot. A brüsszeli csúcson olyan döntés született, hogy minden országot külön esetként kell kezelni.

A lap szerint a közös jellegzetességeket ugyanakkor nem szabad letagadni: a közép-európai országok felzárkózó államok, amelyeknek szükségletei óriásiak. Ennek következtében eladósodtak, annál is inkább, mert az euróban szívesen kölcsönző német, osztrák, olasz és francia csoportokhoz tartoznak bankjaik.

A Le Monde arra is emlékeztet: az „öreg Európa” számára a kelet-európai országok mostanáig igazi eldorádónak számítottak, odatelepítették üzemeik egy részét, elsősorban a járműiparban. A válsággal szembesülve azonban a bankok már nem nyújtanak annyi kölcsönt, a gyárak visszatelepülnek, a nemzeti valuták értéküket vesztik, a hitelezőket megfojtják. „Azokban az országokban, ahol a demokrácia még új eszme, a koktél gyakran robbanásveszélyes” – fogalmaz a Le Monde.

A szerkesztőségi írás úgy véli, hogy ebben a helyzetben a többi európai ország nem fordíthat hátat a térségnek, mert a gazdasági érdekeik miatt annyira érintettek, hogy a periféria válsága jelentősen vissza fog hatni a központra is.

„Politikailag sem lenne érthető hagyni a válságot elmélyülni ezekben az országokban, hiszen a válságot ők maguk is nagy részben importálták. A válasz azonban nem egyszerű. Az eurózónához való csatlakozás kritériumainak könnyítése nem talált támogatásra. Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap hitelei jól jönnek, de nem lesznek elégségesek. A következő években ezeknek az országoknak egyszerre lesz szükségük pénzre és megbecsülésre. Máskülönben garantált a bumeránghatás” – zárta írását a Le Monde.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 22. 13:15

Ukrán–magyar származású, befolyásos képviselő meghívására ment a Fidesz kampánystratégája Trump beiktatásakor Amerikába

Orbán Viktor több hangszeren játszik, hogy Trump odafigyeljen rá. Gyürk Andrást, a miniszterelnök egyik fontos háttéremberét Andy Harris képviselő épp Donald Trump beiktatásakor hívta meg az Egyesült Államokba. Harris a képviselőház ultra-konzervatív képviselői csoportjának a vezetője, befolyásos figura Washingtonban, aki ukrán és magyar felmenőkkel is bír.