2008. június. 15. 17:05
MTI
Utolsó frissítés: 2008. június. 15. 17:03
Világ
Le Monde: egyértelművé vált az EU intézményi válsága
Miközben Párizs azt hangsúlyozza, hogy az Európai Unió július 1-jén kezdődő francia elnöksége mindent meg fog tenni, hogy az Európai Unió reformszerződésével történt írországi "incidens" ne okozzon válságot, a Le Monde című francia napilap hét végi száma szerint az ír "nem" éppen a szervezet több mint egy évtizede tartó intézményi válságára világított rá: a hidegháború vége óta az EU képtelen működését a folyamatos bővítésekhez igazítani, pedig a tagországok számának növekedésével elengedhetetlenné vált az intézményi reform.
A mértékadó párizsi újság szerint egy megoldás létezik: a jelenlegi EU mellett létre kell hozni azon országok külön csoportját, amelyek elfogadják a minősített többségi szavazás elvét az integráció elmélyítése érdekében.
A "többsebességes Európa" ötletét korábban már számos politikus felvetette, de annak megvalósítására még nem történt kezdeményezés.
Amennyiben az írországi referendum eredménye ráébreszti a politikai vezetőket arra, hogy az európai egységnek elengedhetetlen célkitűzéssé kell válnia, utólag az ír "nem" még szerencsét is hozhat Európának - fogalmaz a Le Monde.
Nicolas Sarkozy francia államfő az elmúlt napokban többször hangoztatta: mindent meg kell tenni azért, hogy az "ír incidens ne váljon válsággá". Ugyanakkor elismerte, hogy "meg kell változtatni az európai építkezés módját".
Jean-Pierre Jouyet, az európai ügyekért felelős francia államtitkár a Le Journal du Dimanche című vasárnapi újságnak adott interjújában úgy vélte: még a szlovén elnökség alatt, a csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozón új menetrendet kell meghatározni azért, hogy a francia elnökség ne bénuljon le és "okos politikai megoldás" szülessen.
Véleménye szerint itt az alkalom, hogy Európa megmutassa: tud válaszokat adni az EU-tól eltávolodott állampolgárok elvárásaira. Az államtitkár azt is elismerte, hogy "néhány hónapot veszteni fogunk az intézményi reformok megvalósításában", de szerinte az ír szavazással egyáltalán nem kérdőjeleződtek meg az európai tervek, és Franciaország még inkább meg kívánja valósítani programjait az energiabiztonság, a fenntartható fejlődés, a közös védelmi és mezőgazdasági politika témakörében, valamint a bevándorlási paktum tető alá hozásával.
Az Európa-ügyi államtitkár egy szombati rádióinterjúban úgy vélte: az egyetlen megoldás az lehet, hogy Írországban újra népszavazást tartanak az európai reformszerződésről, miközben a többi tagállamban folytatódik a ratifikációs folyamat.
A Le Monde szerint viszont sem egy újabb írországi referendum a többi 26 ország jóváhagyása után, sem Dublin "szabadságolása" az EU-ból, sem a lisszaboni szerződés mindenáron való életbe léptetése nem jelenthet kielégítő megoldást.
Az európai alkotmányos szerződés 2005-ös, Franciaországban és Hollandiában ugyancsak népszavazáson történt elutasítása után az ír "nem" bebizonyította, hogy nem lehet az EU-t megreformálni, ha az egyhangú szavazás elvét nem veti el a közösség. Márpedig a szerződések jelenlegi működésének megváltoztatásához elengedhetetlen az egyhangú szavazás. Ennek a képtelen és abszurd helyzetnek a megszüntetéséhez az EU mellett létre kell hozni egy olyan országokból álló csoportot, amely elfogadja a minősített többségi szavazás elvét - írta a Le Monde.