2009. március. 12. 18:36 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 12. 18:33 Gazdaság

Észtország 2010 júliusára eurót akar

Miközben fennállása legsúlyosabb válságát éli át, már a jövő év közepén kérné felvételét az euróövezetbe Észtország. Addigra teljesíteni akarják a feltételeket - jelentette ki Andrus Ansip miniszterelnök csütörtökön egy sajtótájékoztatón.

A kormányfő bizakodva nyilatkozott a feltételeket illetően. Azt mondta, a maastrichti kritériumok közül az inflációs feltétel októberre bizonyosan teljesül, az államháztartási feltétel teljesítése pedig a kormány és a parlament dolga, és "el kell kezdenünk a feltétel teljesítését, további takarékossági intézkedésekkel", azért, hogy Észtország a jövő év július elsején csatlakozhasson az euróövezethez.
    
Lehetséges, hogy a kormány még ez év vége előtt felkéri az Európai Bizottságot és az Európai Központi Bankot (EKB): soron kívül mérjék fel az ország felkészültségét, mert "Észtországnak joga van vizsgálatot kérni a szokásos kétéves cikluson kívül".
    
Arról nem szólt, hogyan képzeli megkerülni azt a feltételt, hogy az euróövezetbe jelentkező országnak a felvételig két éven át az európai árfolyamrendszerben (ERM-2) kell tartania valutáját.
    
Az Európai Bizottság januárban 3,2-3,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt jósolt Észtországnak idénre és jövőre - vagyis a 3 százalékos EU-beli előírást meghaladó mértéket -, a tavalyi, 2,0 százalékos hiány után.    Joaquin Almunia uniós pénzügyi biztos januárban kétkedően nyilatkozott arról, hogy Észtország a következő években le tudná szorítani a hiányt a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alá.
   
Ettől függetlenül is, az EU vezető testületei, a mértékadó euróövezeti tagországok vezetői és az Európai Központi Bank elnöke az utóbbi időben számtalanszor hangoztatták, hogy nem lehet szó az euróövezeti felvételi követelmények enyhítéséről. Azt viszonylag pozitívan fogadták, hogy a felvételi folyamatot esetleg meg lehetne rövidíteni, de erről sincs még semmilyen konkrét tárgyalás, nemhogy döntés. 
    
Észtország függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági visszaesést éli át. Az észt statisztikai hivatal szerdai közlése szerint tavaly 3,6 százalékkal csökkent a GDP, az utolsó negyedévben már 9,7 százalékkal éves egybevetésben. Előzőleg, 2006-ban 10,4 százalékkal, 2007-ben 6,3 százalékkal bővült az észt gazdaság. 
    
Az észt kormány korábban először 2007-ben szeretett volna csatlakozni az euróövezethez. A céldátumot 2006-ban 2008-ra tolták, majd közölték, hogy 2011 előtt aligha időszerű a dolog.
    
A szintén súlyos recesszióval küzdő Lettország csütörtökön beiktatott új miniszterelnöke bemutatkozó beszédében 2012-t jelölte meg a közös uniós fizetőeszköz ottani bevezetésének céldátumaként. A lett gazdaság tavaly 4,6 százalékkal esett vissza, az utolsó negyedévben 10,3 százalékkal csökkent a GDP. A kormány nemzetközi hitelre szorult a fizetési nehézségek áthidalásához, és várhatóan újabb megszorításokat kell végrehajtania.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.