Az EU elutasítja az amerikai felhívást a gazdaságösztönzés növelésére
Az Európai Unió cseh elnöksége szerdán határozottan elutasította az Egyesült Államok felhívását, hogy többet kellene költeni a világgazdaság föllendítésére, ugyanis az EU fontosnak tartja a közszféra hiányának korlátozását.
- Igen, ezentúl is szükség van bizonyos rövid távú intézkedésekre, de ezek nem veszélyeztethetik hosszabb távon a közfinanszírozás helyzetét. Igaz, hogy az amerikaiak a zsebükbe nyúlnak, de nekik nem kellett segítséget kérniük az IMF-től, és nem kell aggódniuk a gazdasági stabilitás miatt, valutaövezetük integritásának megóvása végett - mondta Alexander Vondra, az EU soros elnökségét adó Csehország Európa-ügyi miniszterelnök-helyettese szerdán az Európai Parlamentben.
Az amerikai kormány a legerősebb fejlett és felzárkózó gazdaságú országok (G20) áprilisi, londoni gazdasági csúcstalálkozójára készülve javasolta a gazdaságélénkítés növelését. Az EU-tagországok álláspontja azonban kevésbé egységes, mint amit az elnökségi állásfoglalás jelez. Az EU pénzügyminiszteri tanácsa kedden ugyan kijelentette, hogy a legközelebbi jövőben a már elfogadott programok megvalósítására kell összpontosítani, de például a brit pénzügyminiszter, Alistair Darling kijelentette, hogy "e nemzedékek óta legsúlyosabb gazdasági világválság közepette a kormányoknak késznek kell lenniük további cselekvésre".
Az amerikai kormányzat februárban 787 milliárd dolláros élénkítő programot indított, ez az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) körülbelül 5,5 százalékával egyenértékű. Azonban ezzel az Egyesült Államok államháztartási hiánya az idén a GDP 12,3 százalékára nő, és még jövőre is a 8 százaléka lesz, az előrejelzések szerint.
Az EU-tagországok eddig, az Európai Bizottság összesítése szerint, kereken 400 milliárd euró (500 milliárd dollár) értékben hirdettek gazdaságösztönző intézkedéseket erre az évre és a jövő évre, ez az össz-GDP 3,3 százalékának felel meg. Az EU-országok összesített államháztartási hiánya azonban csak az össz-GDP 4,4 százalékára nő idén, illetve 4,8 százalékára jövőre, Brüsszel szerint, a tavalyi 2,0 százalékról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.