2009. február. 24. 08:42 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 24. 08:35 Gazdaság

IMF: nincs fizetésképtelenségi veszély Kelet-Közép-Európában

Nem áll fenn a fizetésképtelenség veszélye a globális pénzügyi válság által leginkább sújtott kelet-közép-európai országokban - jelentette ki Marek Belka, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának új vezetője hétfőn.

A szakértő szerint a fizetésképtelenség az utolsó fázis, még a nehéz költségvetési helyzetbe került országok esetében sincs veszélye annak, hogy nem tudják teljesíteni visszafizetéseiket.

A kelet-európai országok valutái az utóbbi időben erősen gyengültek az euróval szemben, miközben fokozódott a félelem, hogy a pénzügyi válság kiterjed és elmélyül, egy olyan méretű krízist okozva, amely az 1990-es évek végén az ázsiai államokat sújtotta.

Marek Belka - aki 2004-2005-ben lengyel miniszterelnök volt - kifejtette: az EU-nak meg kell erősítenie saját költségvetését, hogy támogatni tudja a bizonytalan helyzetű tagországokat, az euróövezeten kívül is. "Ennek kell az első védelmi vonalnak lenni" - szögezte le, s hozzátette, hogy az Európai Központi Banknak ezenkívül devizacsere-lehetőséget (swap line) kellene biztosítania az euróövezethez csatlakozni szándékozó államok számára.

Joaquín Almunia, az EU pénzügyi biztosa ugyancsak hétfőn Madridban kijelentette: szükségessé válhat, hogy az EU újabb kelet-közép-európai országokra terjessze ki a pénzügyi segítségnyújtást. Elemzők szerint Litvánia és Románia lehet a következő két ország, amelyiknek szüksége lesz az EU és az IMF támogatására.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.