Pénteken harmadszor ül össze a kormányzati válságkezelő központ
Pénteken ülésezik harmadszor a Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ (KVVK) - közölte Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos.
A KVVK beszámolót hallgat meg a 250-nél több alkalmazottat foglalkoztató gazdasági társaságok helyzetéről. Az előterjesztésből kiderül, hogy több cég esetében hozott eredményt a kormány által felkínált komplex válságkezelő intézkedések alkalmazása - mondta Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos.
Az indulás óta közel négyezren töltötték le az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány munkahelymegőrzésre kiírt pályázatait. Január 23-ától lehet pályázni arra a hatmilliárd forintra, amely az Országos Foglalkoztatási Közalapítványnál áll rendelkezésre. A főként kis- és közepes vállalkozásokra szabott pályázatokon azok a munkáltatók igényelhetnek majd támogatást, bérkiegészítést, amelyek kötelezettséget vállalnak a program alatt arra, hogy vagy teljes, vagy rövidített munkaidőben, de továbbfoglalkoztatják meglévő dolgozóikat.
Tukacs István közölte: a testület pénteki ülésen áttekinti a korábban bejelentett intézkedések sorsát. Ezek között szerepel az a jogszabály-módosítás, amelynek célja, hogy a csekély összegű munkaügyi bírsággal sújtott cégek ne legyenek teljesen kizárva a támogatási és pályázati rendszerből.
A KVVK az alakuló ülésen döntött arról, hogy a kormány átvállalná az ötödik nap munkabérét azoknál a cégeknél, amelyek a gazdasági válság miatt négynapos munkahét bevezetésére kényszerülnek. Erre akkor kerülhet sor, ha az ötödik munkanapon munka helyett képzés zajlana a cégeknél, és erre a célra a kabinet uniós forrásokból 20 milliárd forintot különít el.
Február 3-án tartotta első ülését a Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ. A testületet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezeti, tagja Kiss Péter kancelláriaminiszter, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter, Veres János pénzügyminiszter és Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.