2009. február. 23. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 23. 16:38 Gazdaság

Londoni elemzők: kelet-Európának meg kell mozdulnia

A kamattartásról hozott, általánosan várt hétfői MNB-döntés után is kamatcsökkentés a valószínűbb következő lépés, nem a kamatemelés, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint a kelet-európai valuták hétfői, ugrásszerű erősödését - a verbális jegybanki beavatkozások mellett - akár összehangolt térségi piaci intervenció is segíthette.

A magyar jegybank monetáris tanácsa hétfői ülésén nem változtatott az alapkamaton, így az továbbra is 9,50 százalék.
    
Londoni befektetési elemzők az MNB-ülés előtti napokban már nem vártak kamatcsökkentést, és a Cityben mindinkább konszenzussá válik, hogy a térség egészében leáll egy időre a pénzügypolitikai enyhítés, miután a helyi valuták az elmúlt hetekben jelentősen gyengültek. Több londoni elemző szerint a piac máris kamatemeléseket kezd árazni.
    
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege hétvégi elemzésében például úgy fogalmazott: a határidős kamatpiac (FRA) azt mutatja, hogy a piaci szereplők a következő hónapokra sem várnak magyarországi kamatcsökkentést, sőt az FRA-piac "kis eséllyel nagy kamatemelést, vagy nagy eséllyel kisebb kamatemelést" áraz. 
    
A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport hétvégi kimutatása szerint a jelenlegi árazások alapján a piac úgy számol, hogy júliusig 10,25 százalékra is visszaemelkedhet a magyar jegybanki alapkamat. 
    
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza a hétfői MNB-kamatdöntés után mindazonáltal azt mondta az MTI-nek: a piaci árazási folyamatok ellenére sem tartja valószínűnek, hogy a magyar jegybank kamatemelést venne fontolóra, véleménye szerint az MNB változatlanul a kamatcsökkentést pártolja.
    
Sampson azt mondta: az, hogy a piac magyarországi kamatemelést áraz, "valószínűleg a kockázatok egyenlegének félreértelmezése ... és annak félreértése, hogy az MNB miként mérlegeli e kockázatokat". Az elemző szerint egy kamatemelés ilyen recessziós környezetben legalább olyan veszélyes, vagy akár még veszélyesebb lehet, mint hagyni, hogy a valuta gyengüljön.
    
Az HSBC szakértője szerint a magyar, a lengyel és a cseh jegybank által végrehajtott, összehangolt szóbeli intervenció jó eséllyel hatékonyabb lesz, mint az elmúlt időszak gyakorlata, vagyis az, hogy a közép-európai központi bankok egyenként, "néha-néha kifejezést adtak elégedetlenségüknek". 
    
Mivel nagymértékű korreláció érvényesül a térségbeli valuták között, "pontosan ilyen összehangolt intervenciókra van szükség" - Közép-Európának együtt kell mozdulnia - mondta a londoni szakértő. Szerinte a szóbeli beavatkozás egyértelműen hatékony, és "teljesen elképzelhető", hogy a fellépés "nem korlátozódott a szóbeli intervencióra. Minél több eszközt használnak minél összehangoltabban, annál jobb".
    
A Moody's Investors Service hitelminősítő gazdasági előrejelző szolgálata - Moody's Economy.com - londoni közgazdásza, Christine Li a hétfői kamatdöntés után azt mondta: a ház 3 százalékos idei magyarországi recesszióval számol, és azzal, hogy az éves összevetésű infláció az idei harmadik negyedévben 1,9 százalékra csökken. 
    
A szakértő szerint a cég mindazonáltal - az előző hetek forintgyengülése után - csak fokozatos jegybanki kamatcsökkentést vár az MNB-től: előrejelzése szerint a magyar jegybanki kamatszint év végéig 2,50 százalékponttal 7,00 százalékra csökken.

zöldhasú
Hirdetés