Veres: az élőmunka terhei csökkennek, ingatlanadó 2014-től
Július 1-jétől a vállalkozások eddigi 32 százalékos terhe 27 százalékra csökken a minimálbér kétszereséig, jövőre már a teljes bérre érvényesíthető ez a változtatás - mondta Veres János pénzügyminiszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón.
Az idén az adóátrendezés összege 130 milliárd forintot, jövőre 740 milliárdot jelent - közölte a pénzügyminiszter. Hozzátette azt is, hogy a tehercsökkenés jövőre a vállalkozásoknak 280 milliárd forintos megtakarítást hoz.
A személyi jövedelemadó alsó kulcsa júliustól 18 százalékról 19 százalékra emelkedik, a sávhatár évi 1,7 millióról 2,2 millióra nő, jövőre 3 millióra, a felső kulcs 38 százalékra nő a jelenlegi 36 százalékról, a különadó kiiktatása mellett.
A kormány az idén 3-3,5 százalékos gazdasági visszaeséssel számol 3,7-3,9 százalékos infláció mellett, miközben a GDP arányos államháztartási hiány 3 százalékon belül marad, nem lesz több 2,9 százaléknál - jelezte Veres János.
Ingatlanadó 2014-től
Az ingatlanadót 2011-től kívánja előkészíteni a kormány 2014. évi bevezetéssel, kedvezményeket érvényesítve a 62 évnél idősebb nyugdíjasoknál és az összeg 50 százalékának levonhatóságát biztosítva a személyi jövedelemadóból - jelentette be Veres János.
Kérdésre válaszolva a pénzügyminiszter elmondta: a kormány saját eszközeit felhasználva a forint stabilizálása érdekében mindent meg fog tenni.
A természetbeni juttatásokat nem kívánja korlátozni az adóváltoztatások révén a kormány, ugyanakkor el kívánja érni, hogy minden juttatás után a munkáltatók fizessenek közterhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.