A szlovén Gorenjét is megrázza a válság
A Gorenje, Szlovénia kettes számú exportőr vállalata bejelentette, hogy mintegy félezerrel csökkenti az idén alkalmazotti létszámát, elsősorban azokkal, akiknek egyébként is lejárna szolgálati idejük. A háztartási gépeket gyártó nagyvállalat szerint egyes kelet-európai piacaikon a termékeik iránti kereslet 90 százalékkal esett.
A vállalat mihamarabb a kormány segítségét kéri gondjai enyhítéséhez. Elsősorban az általa fizetendő adók mérséklését szeretné elérni, mert a hírek szerint havonta több mint 50 millió eurót fizet az államnak. A bérekre rakódó terhek mérséklését is szükségesnek tartja.
Szlovénia a Bloomberg amerikai hírszolgálat szerint iparmentő lépéseket fontolgat, hasonlókat, mint például Franciaország, amely autóiparának folyósít 6 milliárd eurót. Szlovénia esetében azonban a háztartásiberendezés-ipar megmentéséről van szó, mert ezen a területen vív ádáz versenyt a Gorenje olyan nagy cégekkel, mint például az Electrolux.
A Gorenje Velenjében lévő üzemében bevezették már a 36 órás munkahetet, a dolgozók fizetését 10 százalékkal csökkentették, de ennek folyósításában is már kormányzati támogatásra szorul. A vállalat 9 ezer dolgozót foglalkoztat, termelésének 92 százaléka exportra megy. Úgy becsülik, hogy a tavaly adózott eredmény harmadával csökkent, 17,7 millió euró lesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.