2009. február. 15. 09:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 15. 09:37 Gazdaság

Kínának nem tetszik a „Vegyél amerikait” üzenet

A szegényebb országok által lenyelni szükséges méregpirulának nevezte a kínai sajtó az amerikai gazdaságösztönző csomag azon üzenetét, melyben az amerikai árucikkek vásárlását ajánlja az Egyesült Államokban.

Kína csatlakozhat azon országokhoz, melyek a protekcionista amerikai üzenetre válaszul a maguk gazdaságösztönző programjaikban az amerikai áruk mellőzésére buzdítanak – utal az Új Kína hírügynökség megfogalmazása az amerikai kormányzati elképzelésekre, melyek egyes amerikai törvényhozókban is visszatetszést keltettek.

A történelem és a gazdaságtörténet is megmutatta, hogy a pénzügyi és gazdasági válságból nem a protekcionizmus a kivezető út – hangzik a kínai állásfoglalás, amely felhívja a figyelmet, hogy az amerikai gazdaságösztönző program szerint a köz- és infrastrukturális munkákat csak amerikai termékek, nyersanyagok felhasználásával végeznék. S noha mindeközben „potenciálisan” tekintettel lennének a nagy partnerekkel – Kanadával, az EU-val, Japánnal – kötött kereskedelmi és beszerzési megállapodásokra, nem hivatkoznak ilyenekre Kínával, Indiával, Brazíliával vagy Oroszországgal kapcsolatban.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a Vásárolj amerikait politikával kapcsolatban a G7 hétvégi római csúcsértekezletén azt nyilatkozta, hogy igen tisztán reagáltunk ezekre a (protekcionizmussal kapcsolatos) félelmekre. A törvényhozás által elfogadott programot nemzetközi kötelezettségeinkre tekintettel kell majd végrehajtani, az elnök „mélyen elkötelezett” a nyitott kereskedelem és beruházások szabályainak. Alá szeretném húzni, milyen fontos a mostani kritikus időkben a bizalom – mondta Geithner.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?