2009. február. 10. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 10. 15:17 Gazdaság

A segélycsomag elégtelenségétől való félelem nyomasztja a Wall Streetet

A határidős indexek alakulása azt sugallja, gyengülő nyitás várható a meghatározó amerikai tőzsdéken: a befektetők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy az Obama-kormányzatnak a pénzügyi ágazat megmentésére és a gazdaság ösztönzésére tervezett lépései nem lesznek elégségesek arra, hogy jelentősen enyhüljön a 30-as évek óta legsúlyosabb válság.

Miután tegnap maga Barack Obama figyelmeztetett arra, hogy a recesszió még erősödhet, a befektetők elvesztették a reményüket abban, hogy Timothy Geithner pénzügyminiszter képes lesz helyreállítani a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat, amikor kifejti a pénzemésztő eszközök bankoktól való leválasztásának terveit.

A keddi nyitás előtt a Financial Select Sector SPDR, egy tőzsdén is forgó, a Standard & Poor's 500-ba tartozó pénzügyi vállalkozások teljesítményét tükröző alap árfolyama 0,8 százalékkal emelkedett, és 2,6 százalékkal erősödött a Bank of America árfolyama is. Ugyanakkor a Wells Fargo vesztett 0,3 százalékot, és nem változott a JPMorgan árfolyama sem.

A pénzügyminiszter elképzeléseinek nyilvánosságra kerülése és a Szenátus ösztönző csomagról folytatott vitája – annak remélt elfogadása – mellett a keddi kereskedés meghatározója lehet majd a Federal Reserve elnökének, Ben Bernankének beszámolója a Képviselőház Pénzügyi Szolgáltatási Bizottsága előtt.

A határidős indexek közül az S&P 500 futures 4,20 ponttal csökkent, számított értéke alatt alakul; 26 ponttal került alacsonyabbra a Dow futures, 1,75 pontot vesztett a Nasdaq 100 futures.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.