2009. január. 22. 13:51 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 22. 13:40 Gazdaság

Bíróság előtt a német posta volt elnöke

Tüntetések és rendkívüli biztonsági intézkedések közepette kezdődött meg csütörtökön Bochumban az egy évvel ezelőtt kirobbant, "történelmi" német adócsalási botrány legfőbb vádlottjának bírósági tárgyalása.

A helyi tartományi bíróság több mint 1 millió eurós adócsalással vádolja a német posta (Deutsche Post) volt elnökét, aki az adószabályok megkerülésével több százmillió eurót helyezett el, illetve kamatoztatott különböző liechtensteini alapítványi számlákon. Klaus Zumwinkel minden idők legnagyobb német adócsalási botrányának első, s egyben legfőbb áldozata volt, a máig is kibogozatlan ügyben azonban hatósági információk szerint több százan - s nem csupán németek - érintettek.

A sorozatos adócsalások leleplezésében döntő szerepet játszott egy korábbi - munkáltatóira megorrolt - liechtensteini banki alkalmazott, aki tetemes anyagi "ellenszolgáltatás" fejében banki dokumentumokat, továbbá a csalásban érintettek nevét tartalmazó CD-t adott át a német hírszerzésnek (BND). A történtek akkoriban jelentősen megrázták Németországot, később azonban kezdett elcsitulni az ügy.

Tavaly januárban a BND aktív közreműködésével Klaus Zumwinkel volt az első leleplezett, aki nem sokkal később - Angela Merkel kancellár közvetett nyomására is - lemondott a német posta élén betöltött elnöki tisztségéről. Zumwinkel leleplezését azután szerte az országban hatósági razziák, illetve nyomozások követték, s további perek vannak előkészületben.

Bírósági információk szerint mindennek ellenére a volt postai elnök minden bizonnyal "olcsón megússza". Erre utal az is, hogy csupán két tárgyalási napot irányoztak elő, s az ítélet jövő hétre várható. Sokan tudni vélik, hogy Zumwinkel próbaidőre felfüggesztett börtönre, s pénzbüntetésre számíthat.

Mindezt megérezhették a bochumi bírósági épület előtt tüntetők, akik mindenekelőtt azt hangoztatták, hogy a törvény előtt minden ember egyenlő. Transzparenseik szerint ez vonatkozik a leggazdagabbakra is.

Mindezzel egybeesett ugyanakkor egy másik korrupciós botrány, amelynek középpontjában a német vasút (DB) áll. Csütörtöki értesülések szerint a vasút vezetősége 1998 és 2007 között megfigyeltette és lehallgattatta több mint ezer magas beosztású alkalmazottját kapcsolataik ellenőrzése céljából. Az elmúlt időszakban nem ez volt az első ilyen jellegű botrány. A korábbiak szinte kivétel nélkül hamar elsikkadtak, csupán az adatvédők háborúznak állhatatosan.
zöldhasú
Hirdetés