2009. január. 13. 10:23 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 13. 10:19 Gazdaság

Concorde: a befektetőknek 2009 sem lesz sokkal jobb év a tavalyinál

A Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint a válság utáni enyhülés az amerikai gazdaság bővülésével kezdődik majd el, lényeges javulás azonban sem külföldön, sem itthon nem várható 2009-ben, a befektetési szolgáltató társaság a részvényhányad alacsonyan tartását javasolja.

Az elemzőházak a második félévre már gazdasági növekedést várnak a fiskális és monetáris lazítás hatására, és egyetértenek abban, hogy az Egyesült Államok gazdasága fog először fordulni. A részvénypiacokon egy gyengébb és volatilisebb első félév után a második félévben már javulásra számítanak. A várakozások szerint az idén a kelet-közép-európai térség lesz a legrosszabb a régiók közül, és azon belül is a legutolsó Magyarország – foglalja össze a elemzőházak idénre szóló előrejelzéseit Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája.

Móró várakozásai makroszinten ennél pesszimistábbak: a nagy világgazdasági válság óta a legnagyobb recesszióra számít, és az év vége előtt a kibocsátási mutatók javulását nem tartja valószínűnek. A részvénypiacok esetén sem optimista, csak átmeneti emelkedésekre számít. Az év elején lehetségesnek vél egy alaposabb emelkedést, ám az év folyamán egy újabb mélypontot is elképzelhetőnek tart, az év vége felé azonban a fellendülés jeleit mutathatják a piacok. A kötvénypiacon a vállalati kötvényekben látja a legnagyobb értéket.

Magyarország az elemző szerint jelenleg minden szempontból a hátsó sorban kullog, de éppen ebből fakad az egyetlen pozitívum is: mivel a magyar eszközök mindenhol drasztikusan alul vannak súlyozva, így érdemes lehet az elsők között vásárolni őket. Móró hozzáteszi, hogy összességében árazás/hozamok szempontjából Magyarország kevésbé vonzó, mint általában a fejlődő piacok, ráadásul növekedési szempontból a régiónk is a legkevésbé vonzó.

A forint euróval szembeni árfolyamát az év vége felé 250 és 260 közé várja Móró Tamás. Az elemző úgy véli, sokat segít az IMF/EU csomag miatt jóval kisebb finanszírozási igény, és így nettó negatív államkötvény kibocsátás. Ezzel együtt rövidtávon egy újabb mélypont sem elképzelhetetlen a forintárfolyamban, főként akkor, ha a GDP csökkenése a vártnál mélyebb. Ez utóbbira jó esélyt lát: a restriktív monetáris politika, a nagyon kedvezőtlen külső környezet és a fiskális megszorítás miatt a korábbinál mélyebb, akár 3-4 százalék körüli GDP-visszaesés is elképzelhető.

zöldhasú
Hirdetés