2009. január. 13. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 12. 21:00 Gazdaság

Befektetési tanácsok január második hetére

Az újév a pénz- és tőkepiacokon semmi újat nem hozott, ugyanott folytatódik minden, ahol 2008-ban abbamaradt. Az árupiaci termékek gyors emelkedést mutattak rögtön az év kezdetén, de a lelkesedés hamar alább hagyott. Valós kereslet továbbra sem jelent meg a piacon. Mire érdemes figyelni, amikor a világgazdaság egyre mélyebb recesszióba süllyed?

A gazdasági viszonyok, a tendenciák nem változtak. A világgazdaság egésze a recesszió egyre mélyebb pontjára süllyed. Ennek okai továbbra is a válságok, az, hogy csökkent a likviditás és a kockázatvállalási hajlandóság. Az árupiaci termékek ugyanakkor gyors emelkedést mutattak rögtön az év kezdetén, ami kisebb bizakodásra adott okot, de a lelkesedés hamar elmúlt. Valós kereslet továbbra sem jelent meg a piacon, a spekulatív vásárlások pedig nem képesek tartósan növekvő árakat fenntartani.

A devizapiacokon viszont érdekes változásokat tapasztalhattunk. A volatilitás nem csökkent, de az euró/dollár többször is irányt váltott, miközben a feltörekvő devizák ismét gyengülésnek indultak. Mindez annak „köszönhető”, hogy az év végi kisebb erősödést inkább csak az „árbeállítások” és a jövőbe vetett optimizmus hajtotta, de semmiképpen nem a várható gazdasági fundamentumok. Így az átmeneti erősödés technikai korrekciónak minősíthető – ahogy azt sejteni is lehetett. Fokozottan igaz ez a térségre, így különösen a lengyel zloty és a forint esetében volt kirívó az év eleji gyengélkedés.

A részvénypiacok is hasonló tendenciákat mutattak az év elején: a kisebb emelkedést gyors esés követte, mivel kiderült; továbbra sem látható, hogy mikor kerülnek ki a negatív spirálból a világ vezető gazdaságai.

Devizapiac

Az EUR/USD tekintetében nem változott a helyzet: széles sávon belüli, trend nélküli kereskedés zajlott, igen magas voltilitás mellett.



A helyzet csak annyiban változott, hogy egy szinttel magasabbra került a jegyzés, de a volatilitás és a trendnélküliség továbbra is jellemzője maradt a kereskedésnek. Ezt a feltevést alapként elfogadva, azt javasolhatjuk, hogy a keresztárfolyamot ma meg kell venni (EUR vétel - USD eladás), mivel az 1,34-1,42-es kereskedési sávon belül ma az alsó szinthez áll közelebb a jegyzés. Amennyiben viszont nem pusztán technikai szempontokat vizsgálunk, akkor annak is esélyt kell adnunk, hogy a dollár tovább erősödik. Ennek az lehet az oka, hogy az Egyesült Államokban ugyan mélyebb a válság, de a gazdaság alkalmazkodóképessége is jobb, így korábban eljöhet a kilábalás is. Ehhez azonban látni kellene „az alagút végét”, azaz meg kellene tudnunk becsülni azt, hogy meddig tarthat a válság. Ezt azonban ma nem tudjuk megbízható pontossággal megtenni. Ezért jelenleg EUR/USD vételt javaslunk, amellett, hogy fontos a szűk stopok beállítása, mivel a magas volatilitás miatt a kockázatok is rendkívül magasak.

A hazai piacon a forint helyzete nem egyértelmű. Ugyanakkor nem is meglepő, ami 2009 eddigi részében történt.



Vagyis, hogy a trend tovább folytatódott, csak éppen egy kissé feljebb tolódtak a trend támaszszintjei. Az eltolódás nem hazai, hanem nemzetközi természetű. A csökkenő trend – sajnos – már a hazai gyenge makrogazdasági helyzet következménye. A magas hozamkörnyezet nem csábító a befektetők számára, mivel a befektetési döntéseknél a biztonság jelenleg fontosabb tényező, mint az elérhető hozam. Ráadásul a hazai kötvénypiacon az év végéig bekövetkezett gyors hozamcsökkenés után – melynek okai inkább technikai, mintsem fundamentális természetűek – a továbbiakban már nem kell feltétlenül újabb csökkenésre számítani, mivel a fejlett piacokon is emelkedni kezdtek a kötvényhozamok. A magyar eszközök iránti kereslet viszont tovább csökkent…

A körülmények ellenére a forint ma alulértékeltnek tűnik az euróval szemben, így a 275-ös szint felett óvatos pozícióépítést – fokozatos EUR/HUF eladást – javasolunk.

Kötvénypiac (Oldaltörés)


A fejlett piacokon 30-40 bázispont körüli emelkedést láthattunk. Ennek oka, hogy ma már a hozamok gyakorlatilag nulla szintre értek, ami mellett már nagyon fontossá vált a kérdés: defláció lesz, vagy csak erősen lecsökken, de pozitív, marad az infláció?

Az elemzők jelenleg úgy vélik, hogy nem következik be a sokak által korábban valós eshetőségként felmerülő defláció, így a kötvények történelmi minimumszinteken alakuló hozamai mellett logikus lépés a kötvényeladás. Másrészt azért az is tény, hogy a rendkívüli mértékben növekvő amerikai államháztartási finanszírozás miatt jelentősen növelni kell a kibocsátást. Nyilvánvaló, hogy a magasabb kínálat egy lecsökkent likviditás mellett a hozamok emelkedését generálja, csak az a kérdés, hogy a kibocsátás emelkedése idején a likviditás hogy fog alakulni. Mai információink szerint a likviditás – az alacsony alapkamatok ellenére – alacsony marad, miközben már bővül a kínálat, tehát a hozamok emelkedése erősen valószínű. Így nem javasoljuk a fejlett piaci kötvények vételét, sőt, a pozíciók nullára csökkentését tartjuk befektetési szempontból a legjobb megoldásnak.

A hazai piacon is emelkedtek a hozamok. Ezt vártuk is, mivel a korábbi hozamcsökkenés inkább technikai jellegű intézkedések, megállapodások eredményeként következett be, és nem a fundamentális kilátások javulása miatt.


Különösen szembetűnő a hosszú lejáratok hozamemelkedése, ugyanis minél hosszabb a lejárati idő, a hozamelmozdulás, annál nagyobb árfolyambeli elmozdulást okoz. Itt tehát az elmúlt napokban akár komoly veszteségeket is szenvedhettek azok a befektetők, akik tartották papírjaikat.

A kötvénypiacon tehát – az általunk is várt – hozamemelkedés bekövetkezett. Az, hogy meddig tart a tendencia, még nem tudjuk megmondani, de feltételezésünk szerint – a külső körülmények változatlansága esetén – a 3-5 éves szegmens hozama ismét 10,5 százalék fölé kerülhet, míg a hosszabb lejáratok elérhetik a 10 százalékos szintet. A rövid hozamokban nem várunk jelentős mozgásokat, hacsak az Magyar Nemzeti Bank nem emel újra az alapkamaton. Erre azonban nem látunk reális esélyt.

Ajánlásunk tehát továbbra is a kötvények eladása 3 éves lejárattól felfelé. Az 1-3 éves szegmensben csökkentést, míg az éven belüli kötvények esetében tartást javasolunk. A felszabaduló tőkét akciós (rövid 1-2 hónap) bankbetétekben érdemes elhelyezni, arra várva, hogy a hozamok magasabb szintjén ismét be lehessen szállni a kötvényekbe.

A feltörekvő piacokon általában hasonló a trend, mint itthon, ezért nem javasoljuk kötvények vételét. Már csak azért sem, mert a devizakockázatok is emelkedtek, így az elérhető nyereség előre nem megjósolható.

Részvénypiac (Oldaltörés)


Mind a fejlett, mind a feltörekvő piacokon egyértelművé vált, hogy a korábbi emelkedés csak korrekció volt a továbbra is fennálló hosszabb távú eső trendben.



Ajánlat
Állampapírpiac:
Hazai kötvények:
5-15 éves lejáratok: eladás
1-3 éves lejáratok: csökkentés
0-1 éves lejáratok: tartás
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac (vétel max. a teljes portfolió 10-20 százalékára):
EU részvények: eladás
USA részvények: eladás
Orosz részvények: eladás
Egyéb feltörekvők: eladás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: eladás, jobb belépési pontokat keresve
Magyar Telekom: vétel 540 forint alatt
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)
Ennek ellenére láthatóvá vált egyfajta megnyugvás a piacokon. A volatilitás valamelyest csökkent, de az árak továbbra sem alakulnak kedvezően, azaz nem látható, hogy egy tartós emelkedő trend alakuljon ki. Ennek okai elsősorban a kilátásokban keresendők, ugyanis a makrogazdasági tendenciák azt mutatják, hogy a válság egyre csak mélyül. Még ma sem mondhatjuk ki egyértelműen, hogy elértük a mélypontot. Ezzel együtt a továbbiakban is csökkenni fognak a vállalati bevételek és nyereségek, miközben az indexek újabb mélypontokat érhetnek el. A hullámzó kereskedést azonban ki lehet használni, még akkor is, ha ez magas kockázatok vállalását jelenti. Portfoliószemlélettel gondolkodva ez azt jelenti, hogy a részvények arányát alacsonyabban kell tartani, valamint, hogy a részvények tartási idejét is drasztikusan csökkenteni kell a trendszerű emelkedés idején megszokott intervallumokhoz mérten.

A fejlett piacokon egyértelmű a helyzet: oldalazó kereskedésben inkább csökkenhetnek az árak a közeljövőben, így eladást javasolunk ebben a szegmensben – földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül. A szektorokat tekintve a szolgáltatóipar és a gazdasági ciklusoknak kevésbé kitett vállalatok részvényeit – ahol magas a cash-flow, így alacsony a finanszírozási igény – talán érdemes tartani, mert felülteljesítők lehetnek. Ez a felülteljesítés azonban azt jelenti, hogy erősen negatív piac mellett ezek a részvények is negatívan fognak teljesíteni, maximum nem éri el a veszteség a piaci átlagot.

A hazai piacon a Mol és az OTP elérték a korábban várt maximumaikat, ahonnan aztán már visszafelé vezetett az út és esni kezdtek az árak. A továbbiakban kialakulhatnak még alacsonyabb szintek, így a belépés ideje még nem jött el, de aki el akar adni – és nyereséggel teheti ezt –, annak továbbra is eladást javasolunk. Csakúgy, mint a piaci felülteljesítő Richter esetében, ahol a kötvényprogrammal kapcsolatban egy esetleges felvásárlás lehetősége tartja relatíve magas szinten az árat. Ez a lendület hamar kifulladhat.

A Magyar Telekom esete ugyanakkor teljesen más. Korábban már érdemesnek tartottuk vételre – mint osztalékalapon árazott részvényt –, de a hozamok emelkedése itt is hatott, a részvény ára nem tudott emelkedni. Ugyanakkor az eső napokon már látható, hogy lefelé kevésbé rugalmas az ár. 540 forintos árszint alatt gyűjtögetést javasolunk.


Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.