2009. január. 08. 10:23 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 08. 10:25 Gazdaság

Az orosz szupergazdagoknak is rosszabbul megy

Rájár a rúd az orosz oligarchákra, akiknek egykor mesés vagyonát igencsak megcsapolta a világméretű pénzügyi válság.

Az amerikai Forbes magazin becslése szerint a 25 leggazdagabb orosz üzletember mintegy 180 milliárd dollárt veszített a tőzsdéken végigsöprő bessz és vállalataik értékének csökkenése következtében.

Roman Abramovics, az angol Chelsea labdarúgóklub tulajdonosa, aki vagyona nagy részét az Evraz holdingba fektette, hat hónap leforgása alatt hatalmasat bukott a londoni tőzsdén. Az Evraz itt jegyzett részvényeinek az értéke 28-ról 3,2 milliárd euróra zuhant.

Az orosz oligarchák egykor leggazdagabbika, Oleg Deripaszka vagyona tavaly nyáron még 28 milliárd euróra rúgott. Mostani értéke viszont alig haladja meg a 7 milliárdot. Az alumíniumbáró néven is emlegetett vállalkozó alighanem csődbe jutott volna, ha az orosz állam nem nyújt neki 3,5 milliárd eurónyi hitelt. Deripaszka adóssága ezzel együtt 14 milliárd eurót tesz ki - írta a Der Spiegel.

Az acéliparban jeleskedő Vlagyimir Liszin korábban 22,2 milliárd eurós vagyonnal büszkélkedhetett; ma "mindössze" 3,1 milliárdja van, amellyel szemben 3,3 milliárd eurót kitevő adósságállomány áll. Hasonlóan pórul járt a másik acélbáró, Alekszej Mordasov: az ő 22,1 milliárdnyi vagyona mára 3,5 milliárd euróra olvadt - igaz, az ő lelkét csupán 0,2 milliárd euróval egyenértékű adósság nyomasztja.

Deripaszkának és társainak - akárcsak a bajba jutott amerikai bankoknak és konszerneknek - az állam sietett a segítségére. Az alumíniumbáró annak idején hitelből finanszírozta Basel nevű cégbirodalmának felépítését, amelyhez autógyáraktól biztosítótársaságokig, bankoktól repülőgépgyártó üzemekig és Nigériától Tádzsikisztánig számtalan cég tartozik. Tavaly áprilisban Deripaszka 25 százalékos részesedést szerzett a világ legnagyobb nikkeltermelő cégében, az orosz Norilszkban. Az ügylet érdekében 11 nagybanknál elzálogosította részvényeit. A válság nyomán ezek értéke nagyot zuhant, mire a bankok új biztosítékokat kezdtek követelni a mágnástól.

Megakadályozandó, hogy külföldi bankok résztulajdont szerezzenek az orosz színesfémipar e gyöngyszemében, a Kreml több milliárd eurót kölcsönzött Deripaszkának. Egyúttal bekerült a képviselője a Norilszk felügyelőbizottságába. Megfigyelők most attól tartanak, hogy az orosz állam egyfajta hiperoligarchává növi ki magát, visszacsinálva a 90-es évek elején lezajlott privatizáció jelentős részét.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.