2009. január. 07. 12:46 Utolsó frissítés: 2009. január. 07. 12:47 Gazdaság

Üzemek állnak le a gázkorlátozás miatt

Továbbra sem érkezik gáz Ukrajna felől, a stratégiai készleteket felszabadították, és szerdán reggel 8 órától az FGSZ Földgázszállító Zrt. (FGSZ) elrendelte a második kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztók földgázellátási korlátozását is, emiatt már több magyarországi üzem is leállította a gyártást. A lakosság ellátásához ugyanakkor elegendő földgáz van a magyarországi tárolókban.

Az első kategóriába tartozó nagyfogyasztók ellátását az FGSZ már kedden 20.30-tól korlátozta. A lakosság ellátásához elegendő földgáz van a magyarországi tárolókban, a szakemberek szerint azonban további korlátozások bevezetésére lesz szükség. A szakminiszter már engedélyezte a stratégiai gázkészlet felhasználását, a Mol pedig növeli a hazai kitermelést. Szakértők szerint néhány napos termeléskiesés még kezelhető, ha azonban a helyzet elhúzódik az óriási károkat is okozhat a magyarországi iparágaknak. 

Gázháború percről percre
Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n, folyamatosan frissülő cikkünkben a legújabb fejleményeket olvashatja!
Szerdán a várható földgázfogyasztás 64 millió köbméter lesz, az FGSZ reggeli közlése szerint ez rendelkezésre is áll, ebből 52 millió köbmétert a földalatti gáztárolókból nyernek ki, 9 millió köbméter a belföldi termelés és három millió köbméter Ausztria felől érkezik. Később kiderült, hogy Ausztria felől sem biztosított a keddihez hasonló, mintegy 3 millió köbméter mennyiségű földgáz beérkezése, legfeljebb 1,5 millió köbméterre lehet számítani, ezért további intézkedésekre lesz szükség a felhasználás korlátozására.

Szükség esetén az FGSZ Földgázszállító Zrt. megkezdheti a stratégiai gázkészlet felhasználását, miután az energiaügyekért felelő miniszter kiadta az erről szóló rendeletet. A stratégiai készlet nagysága 500 millió köbméter. Technológiai okok miatt ebből a készletből naponta mintegy hárommillió köbméter használható fel.

A magyarországi földgáztárolókban még mindig hárommilliárd köbméter földgáz van, ami a lakosság téli ellátásához elegendő, a napi maximális 51,5 millió köbméteres kivét heteken keresztül fenntartható. Hosszabb távon azonban a kereskedelmi gáztárolókból kivehető mennyiség is csökken, mivel kisebb gázmennyiség mellett visszaesik a nyomás, ami technológiailag behatárolja a kivehető mennyiséget. A magyar gázkitermelés jelenleg napi 8 millió köbméter, ám a Mol arra törekszik, hogy ez rövid időn belül 9 millióra nőjön.

A Külügyminisztérium szakállamtitkára bejelentette: a tárca szerdán bekéreti Oroszország és Ukrajna Magyarországra akkreditált nagyköveteit.

Az Európai Bizottság azt ajánlotta szerdán Moszkvának és Kijevnek, hogy uniós megfigyelőket küld Ukrajnába az Oroszországból érkező, vezetéken szállított gáz mennyiségének mérésére. Az oroszok és az ukránok kölcsönösen egymást okolják az Európába Ukrajnán keresztül érkező gáz mennyiségének drámai csökkenéséért.

Európában több országban is problémát jelent az ukrán-orosz gázvita. Szerbia eddig naponta 10 millió köbméter földgázt használt el, amelynek 95 százalékát Magyarországon keresztül érkező orosz importból fedezte, és csupán napi 500 ezer köbméter termelésére képes. A szerb Srbijagas gázellátó vezérigazgatója, Dusan Bajatovic szerdán Budapesten tárgyal arról, hogy tud-e Magyarország gázt kölcsönözni Szerbiának.

Romániába szerdára teljesen megszűnt az orosz gázexport. Az Oroszországból Csehországba és Nyugat-Európába vezető fő import- és tranzitvezetéken szerdára teljesen megszűnt a szállítás, közölték a cseh importot bonyolító RWE Transgasnál is szerda reggel, hozzátéve, hogy az RWE norvég forrásból igyekszik pótolni a veszteséget. A cseh tartalékok 40 napi fogyasztásnak felelnek meg.

Teljes mértékben leállt szerdára virradóra az orosz földgázszállítás Szlovákiába is, ahol előző nap délután 14 órakor a gázszállítások terén szükségállapotot rendeltek el, ennek következtében már szerdától kezdve korlátozni fogják a nagyfogyasztóknak a gázszállítást, a lakossági gázszolgáltatás korlátozás nélkül működik. A szomszédos országban a gázszállítást jelenleg az állami tartalékból biztosítják.
zöldhasú
Hirdetés