2009. január. 07. 13:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 07. 13:38 Gazdaság

Gázpóker: Ukrajna ajánlattal rukkolt elő

Az ukrán Naftogaz gázvállalat ragaszkodik ahhoz, hogy legföljebb 201 dollárt fizet ezer köbméterenként az orosz földgázért idén, és ezer köbméterenként és száz kilométerenként 2,05 dollárt kér a Gazpromtól tranzitdíj gyanánt az Európába tartó orosz gázexport után - mondta a Naftogaz vezetője, Oleh Dubina a Reuters hírügynökségnek.

Tavaly Ukrajna ezer köbméterenként 179,50 dollárt fizetett, és 1,70 dollár volt a tranzitdíj. Az ukrán fél ki akarja iktatni az eddigi közvetítőt, a RosUkrEnergót, amely a Gazprom és ukrán magánvállalkozók vegyesvállalataként 2006. eleje óta intézi Ukrajna földgázimportját Oroszországból és Türkmenisztánból. A Naftogaz közvetlen kapcsolatot akar a Gazprommal - mondta Dubina.

Oroszország kész felújítani a tárgyalásokat Ukrajnával, de előfeltételek nélkül, mondta szerdán a moszkvai Kreml szóvivője, Natalja Tyimakova, de Ukrajnának be kell szüntetnie az orosz gáz jogellenes megcsapolását, és feltétel nélkül szavatolnia kell az orosz gáz tranzitját Európa felé.

Elemzők szerint a most elhangzott ukrán árajánlat nem feltétlenül mérhető össze a tavalyi árral, amely a drágább orosz és az olcsóbb türkmén gáz keverékének ára volt. Nem tudni, hogy a 201 dolláros ukrán ajánlat most az orosz gázra, vagy ismét a gázkeverékre vonatkozik-e, amiképp a Gazprom korábban elhangzott, 250 és 450 dollár közötti árköveteléseiről sem tudni ezt. A türkmén gázt is a Gazprom hálózatán szállítják Ukrajnába.

Mivel az árvita megoldatlansága miatt Oroszországnak és Ukrajnának nincs az idei évre érvényes szállítási szerződése, Oroszország január elsejével beszüntette Ukrajna ellátását földgázzal. Ennek következtében szerdára megszűnt az orosz gáz tranzitja Európa felé.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.