2008. december. 23. 17:59 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 23. 17:57 Gazdaság

Gáz-OPEC alakul Moszkvában

Az orosz energiaügyi miniszter kedden délután bejelentette, hogy a világ jelentős földgázexportőr államai elfogadtak egy kartát egy új szervezet létrejöttéről. Ennek a szervezetnek a francia hírügynökség közlése szerint Katarban lesz a székhelye. Eddig csak tanácskozó testülete volt a gázexportőröknek. Az új formáció a régi, fórumként működő testület nevét, a GEFC-et viselné tovább.

Tizenkét földgázexportáló ország energiaügyi minisztere találkozott kedden Moszkvában, szorosabbra fűzni együttműködésüket. A közkeletűen "Gáz-OPEC"-nek nevezett csoportosulás nem fogja a kőolajexportáló szervezet mintájára ellenőrizni sem a termelést, sem az árakat, igyekeztek megnyugtatni a nyugati importőröket jóelőre a résztvevők.

Oroszország a világ legnagyobb földgázexportőre, és illetékesei mindig úgy vélték: nem lehet az OPEC-hez hasonló szervezetet alakítani, mert a földgáznak gyakorlatilag nincs szabadpiaca, nemzetközi kereskedelme hosszú távú szerződések alapján zajlik, és számos országban a hazai árak eltérnek az exportáraktól. Mindazonáltal Moszkvában mind nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az együttműködésnek, ezt jelzi, hogy a földgázexportálók moszkvai értekezletén Vlagyimir Putyin orosz kormányfő elnököl.

Eddig is működött a Gázexportáló Országok Fóruma (GECF), de ennek 16 tagja csak afféle laza klubot alkotott. Az együttműködést most e fórum alapján erősítik. A szorosabb csoportosulás célja a gázpiac figyelése és közös kutatások végzése lesz. A moszkvai tanácskozással eredetileg is már alapokmányt akartak adni a GECF-nek, formális szervezetté emelve azt, és megtenni székhelyéül Szentpétervárt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.