Dollármilliárdok ezreivel érnek kevesebbet az amerikai háztartások
Soha nem látott ütemű vagyonvesztés indult meg az amerikai háztartásokban a befektetések és a lakóingatlanok értékzuhanása nyomán, áll az egyik vezető globális pénzügyi szolgáltató Londonban kiadott elemzésében.
A JP Morgan bankcsoport felmérése szerint csak az idei harmadik negyedévben az amerikai háztartások vagyona összesen 2800 milliárd dollárral (546 ezer milliárd forinttal) - az előző negyedévről 4,7 százalékkal - csökkent. A tavalyi harmadik negyedévben mért eddigi csúcshoz viszonyítva a háztartások összesített vagyonvesztése eddig 7100 milliárd dollár, ami azt jelenti, hogy egy év alatt a lakossági vagyontömeg 11,1 százaléka veszett oda az Egyesült Államokban.
A JP Morgan elemzése szerint ráadásul a folyamatnak még nincs vége, mivel az értékpiaci befektetési termékek árfolyamai a negyedik negyedévben is estek. A ház számítása szerint ha az amerikai tőzsdei árfolyamok az elmúlt kereskedési hét végének szintjén - vagyis 25 százalékkal a negyedév eleji szint alatt - maradnak, az csak ebben a negyedévben négyezer milliárd dolláros összesített háztartási vagyonvesztéssel járna a közvetlenül, vagy befektetési alapokon keresztül birtokolt vállalati papírok értékzuhanása miatt.
Ehhez járul még a lakóingatlanok értékvesztése. A lakóingatlan-árindexeket forgalmazó származékos piacok határidős árfolyamai arra mutatnak, hogy a piaci szereplők még további 15 százalékos ingatlan-árzuhanással számolnak, és arra, hogy a folyamat csak 2010-ben éri el a mélypontját. Ha a határidős piacnak igaza van, az újabb négyezer milliárd dollárnyi lakossági vagyonvesztést okozna az Egyesült Államokban - áll a JP Morgan londoni elemzésében.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő nemrég Londonban kiadott elemzése szerint csaknem két évtizedes mélypontra süllyedt az amerikai tőzsdéken forgó teljes törzsrészvényállomány GDP-arányos értéke.
A Moody's által számolt összesített részvényérték a hitelminősítő kimutatása szerint hozzávetőleg az éves szintre számolt előző negyedévi nominális amerikai GDP-érték 56 százaléka, a legalacsonyabb az 1990 negyedik negyedében mért 53 százalékos GDP-arányos összesített törzsrészvény-érték óta.
A Moody's szerint hosszú időszak átlagában számolva az amerikai törzsrészvény-állomány együttes piaci tőkeértékének középszintje a GDP-érték 79 százaléka.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.