2008. december. 09. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 09. 19:11 Gazdaság

A Világbank pesszimista jóslata jövőre

A Világbank szerint a világgazdaság jövő évi növekedése nem éri majd el az egy százalékot sem és várható, hogy a világkereskedelem - mennyiségben számolva - 2,1 százalékkal visszaesik - erre, ha teljesül, negyed század óta nem volt példa.

A nemzetközi pénzügyi szervezet úgy számol, hogy a fejlődő világ gazdasági növekedése ugyan 4,5 százalékos lesz, de a fejlett világ GDP-je 0,1 százalékkal visszaesik, így alakulhat ki globálisan a 0,9 százalékos növekedés.

A Világbank legutóbb júniusban adott ki előrejelzést a várható globális növekedésről 2009-re, akkor azt még 3 százalékosnak várta, miközben a fejlődő világban 6,4 százalékos gazdasági növekedést képzelt el. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt hónap elején még 2,2 százalékos globális gazdasági növekedést jövendölt.
   
A fejlődő világ növekedési kilátásainak lerontását a Világbank elsősorban azzal indokolja, hogy véget ért az évek óta tartó nyersanyagpiaci fellendülés és ez negatív következményekkel jár a világkereskedelemre is. A fejlődő világ államai emellett érzik a hitelválság hatásait is. 2007-ben a fejlődő világ gazdasági növekedésének üteme a Világbank szerint elérte a 7,9 százalékot.
   
Végezetül a Világbank figyelmezteti a fejlett államokat: óvatosabban közelítsenek a növekedés serkentésének kérdéséhez, elkerülendő az ebből fakadó hosszabb távú problémákat, a növekvő inflációt és az állami adósságszint emelkedését. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.