A NIS Petrol eladásából rendeznék a vajdasági költségvetését
A Vajdaság a jövő évi szerb költségvetésből a tervezett 35 milliárd dinár (mintegy 106 milliárd forint) mellett a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS Petrol) privatizációjából befolyt pénz 90 százalékát is megkapja.
Így a tartomány jövőre összesen 67 milliárd dinárból (valamivel több mint 200 milliárd forintnak megfelelő összegből) gazdálkodhat, s ez már eléri a szerb alkotmányban előírt arányt - olvasható az újvidéki Magyar Szó című napilap internetes oldalán. A szerb alaptörvény szerint az országos költségvetés kiadási oldalának hét százaléka illeti meg az autonóm tartományt.
A lap idézi Bojan Pajticot, a vajdasági Tartományi Végrehajtó Tanács elnökét, aki elmondta csütörtöki sajtótájékoztatóján: a Mirko Cvetkovic szerb miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen megegyeztek abban, hogy bár a NIS Petrol magánosításából a privatizációs törvény értelmében a vételár fele illetné meg a tartományt, a költségvetés kiegészítéseként 90 százalékot kap a Vajdaság. Így a tervezett 35 milliárd dinár mellett még körülbelül 360 millió euró (több mint 94 milliárd forint) jut a tartományi költségvetésbe. A vajdasági kormányfő reméli, hogy a szerbiai parlament is támogatni fogja az elképzelést.
Pásztor Bálint, a Magyar Koalíció parlamenti képviselője a képviselőházban reagált a bejelentésre. Ha valóban 67 milliárd dinár körüli összeg illeti majd meg a tartományt, akkor támogatják a költségvetést – mondta.
Még tart a szerbiai költségvetés körüli egyeztetés, a csütörtökre tervezett kormányülést, amelyen meg kellett volna fogalmazni a dokumentum végleges változatát, szombatra halasztották. A Magyar Szó összefoglalója szerint egyre biztosabbnak látszik, hogy a jövő évet ideiglenes költségvetéssel kezdi a Vajdaság, s ennek nem a köztársasági költségvetés késése az egyetlen oka. A szerbiai parlament nem fogadta el Vajdaság új statútumát, és az életbe lépéséhez szükséges kísérő törvényeket sem. Mindaddig amíg ez nem történik meg, Vajdaságnak nincsenek megfogalmazva pontosan az anyagi keretei, sem az, hogyan költheti a pénzét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.