2008. november. 27. 12:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 27. 14:14 Gazdaság

Leállítja termelését a Nokia az év végére

Két hétre leállítja a Nokia a termelést a romániai nemeszsuki (Jucu) gyárában az év végi ünnepek idejére. A mobiltelefonokat gyártó cég vezetése szerint a december 22. és január 5. közötti munkaszünettel "az alkalmazottaknak szeretnének lehetőséget adni arra, hogy az ünnepeket családjuk körében tölthessék el" - írja a kolozsvári Krónika internetes oldalán.

A Nokia keddi bejelentése szerint több százra emelkedik azoknak a személyeknek a száma, akiket kénytelen kényszerszabadságra küldeni. Akkor John Guery, Nokia romániai kirendeltségének vezérigazgatója azt nyilatkozta: ezek a dolgozók a munkaszünet alatt bérüknek 75 százalékát kapják kézhez.

Simona Alb, a nemeszsuki cég kommunikációs igazgatója szerdán azt nyilatkozta, hogy a telefongyártó romániai üzeméből főállású alkalmazottakat nem, mindössze az alvállalkozóknak dolgozó idénymunkásokat küldik kényszerszabadságra. Állítása szerint az idénymunkások száma folyamatosan változik, jelenleg pedig nem tartanak igényt külső munkaerőre.

A finn világcég 2008 február 11-én helyezte üzembe romániai gyárát, miután 2007-ben arról döntött, hogy a németországi Bochumban felszámolja gyárát és a termelést Romániába és Magyarországra telepíti át. A nemeszsuki üzem megnyitásakor azt tervezték, hogy a Romániában alkalmazott dolgozók száma az év végére eléri majd az 1200-at, 2009 végén pedig már a 3500 főt alkalmaznak majd.

A Nokia magyarországi, komáromi gyárában is tartanak december végén néhány napos leállást. Simai Anna a vállalat kommunikációs igazgatója keddem elmondta, hogy dolgozóik régi kérését teljesítik a termelés ünnepek közti leállításával. A december 24-től 31-ig tartó üzemszünet csak a termelő egységeket érinti. A gyár többi részlege, a kiszállítás, a raktározás és a karbantartás a szokásos rendben dolgozik. A Nokia a komáromi gyárában 5000 embert foglalkoztat.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.