Így adózik Európa, ha nyakunkon a válság
Az Európai Unió vegyes képet mutat, ha egyenként vesszük szemügyre a tagállamok adóügyi lépéseit, amelyekkel a nemzetközi pénzügyi – és az elkerülhetetlennek látszó – reálgazdasági válság hatásait igyekeznek tompítani.
Magának az uniós bürokráciának nincs általános ajánlata, minden tagállam saját belátása szerint hoz, vagy nem hoz új szabályokat. Az Európai Bizottság szakapparátusának – korántsem teljes körű – kimutatásai szerint következő adóügyi intézkedéseket hozták, vagy tervezik a tagországok.
Ausztriában a pártok között már megszületett a megállapodás a jövedelemadó mérsékléséről – úgynevezett családi adóhitel formájában –, de a bevezetéssel meg kell várni a december végén hivatalba lépő új kormányt.
Belgiumban nem jelentettek be hivatalosan semmilyen adóváltoztatást, bár korábban voltak ezzel kapcsolatos sajtótalálgatások.
Görögországban a jövedelemadó emelését jelentett be a pénzügyminiszter a részvények utáni nyereségre. Emellett azonban 2014-ig fokozatosan csökkenteni akarják a társasági adót.
Hollandiában nem tervezik az adószabályok megváltoztatását.
Írországban a következő évi költségvetés a jövedelemadó emelésével számol. A pénzügyminiszter különleges fogyasztási adót kíván kivetni bizonyos küszöbértékek felett, csökkenteni kívánja a nyugdíjak adókedvezményét, vissza akarja fogni a gyermeknevelési támogatást, emelni óhajtja a cigaretta, az alkohol és a gázolaj adóját.
Magyarországon az eddigi társadalmi vitákból az tűnik ki, hogy a munkabérre rakódó terheket fogják csökkenteni.
Máltán csökkenteni fogják a személyi jövedelemadó felső sávjának adókulcsát, és kiszélesítik az alsó sávot.
Nagy-Britanniában olyan terveken dolgoznak, hogy csökkentik a társadalombiztosítási járulékot munkanélküliek foglalkoztatása esetén.
Németországban a Merkel-kormány jóváhagyását már megkapta, és most parlamenti elfogadásra vár a gépjárműadó megfizetési kötelezettsége alóli, egy évre szóló felmentés, új autó vásárlása esetén.
Portugáliában – mint azt a kormány bejelentette – bizonyos összeghatár alatt csökkentik a társasági adó kulcsát.
Spanyolországban – még a válság előtt, júniusban elfogadott változtatás értelmében – eltörlik a luxusadót.
Svédországban a pénzügyminiszter bejelentése szerint úgy csökkentenek adót, hogy emelik az adóköteles jövedelem alsó határát.
Szlovákiában – az uniós elvárásoknak megfelelően – emelik a dohánytermékekre kivetendő fogyasztási adó alsó határát.
Szlovéniában – a miniszterelnök bejelentése értelmében – csökkentik a társasági adót, valamint adókönnyítésben részesítik a kutatás-fejlesztést és a beruházásokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.