2008. november. 10. 20:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 10. 20:07 Gazdaság

Az energetikai cégek tudomásul veszik a Robin Hood-adót

Az energia termelő és szabadpiaci kereskedő cégek nem örülnek a Robin Hood-adónak, de tudomásul veszik és befizetik - mondták energetikai cégek vezetői.

Bakács István, az E.ON Hungária igazgatóságának tagja fölösleges adónak nevezte a Robin Hood-adót, különös tekintettel arra, hogy az adófizetésre kötelezett cégek között számos van, amelyiknek semmi köze a távfűtéshez. Az E.ON Hungária már kiszámolta, hogy az új adó mit jelent a jövő évi nyereségben, de üzleti titokra hivatkozva ezt Bakács István nem árulta el. 
    
Az RWE-EnBW érdekeltségébe tartozó Mátrai Erőmű elnök-vezérigazgatója, Valaska József közlése szerint  kivonulnak minden olyan területről, amely nem tartozik a társaság szorosan vett tevékenységéhez. "Önmérsékletet tanúsítanak" az önkormányzatok, a sport és a karitatív szervezetek támogatásában, és visszafogják a PR tevékenységet is.  Az elnök-vezérigazgató hozzátette: a munkahelyeket mindenképpen megvédik, az újabb teher miatt egyetlen embert sem akarnak elküldeni. Az, hogy mi lesz a beruházásokkal fejlesztésekkel, tulajdonosi döntés kérdése, így arról Valaska József nem kívánt nyilatkozni. 
    
Csiba Péter, a Dunamenti Erőmű elnök-vezérigazgatója annyit mondott, több száz millió forintot jelent a társaságnak a Robin Hood-adó. Arra a felvetésre, hogy költségmegtakarítással tudják-e ezt ellensúlyozni, a Csiba Péter azt mondta: ekkora költséget nincs hol megtakarítani, mert ha így lenne, akkor eddig valamit rosszul csináltak volna. 
    
Az E.ON Földgáz Trade Zrt. kommunikációs vezetője, Kuti István azt mondta, hogy a szabályozott piacon elszenvedett veszteségekhez képest a Robin Hood-adó által okozott nyereségkiesés már eltörpül. Az E.ON Földgáz Trade-nek vesztsége keletkezik abból, hogy szabályozott piacon az ár nem minden esetben fedezi a földgáz beszerzési árát. Ugyanakkor az idén szeptemberben megszűnt az a korrekciós tényezőt (IK tényező), amely eddig biztosította az E.ON számára az ilyen veszteség ellentételezését. 
  
Az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek (MVM) csoportra semleges a Robin Hood-adó hatása, hiszen a nyereség jó része osztalék, vagy ebben az esetben különadó formájában kerül az államkasszába - foglalta össze röviden Gerse Károly, az MVM stratégiai vezérigazgató-helyettese a társaság álláspontját.

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényt, az úgynevezett Robin Hood-adót, amelynek alapján 2009-ben 8 százalékos különadót kell fizetniük a nagy energiaellátó és -kereskedő cégeknek. A szabályozott piacon tevékenykedő áram- és földgázkereskedőknek nem kell a különadót megfizetniük.    

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.