Megszakadtak az orosz-kínai olajszállításokról folytatott tárgyalásokat
Oroszország és Kína megszakította a kőolajszállításokról és hitelek folyósításáról szóló tárgyalásokat, tudatta az orosz küldöttséghez közelálló forrás Pekingben. A tényt azzal indokolta, hogy a kínai fél "abszurd feltételeket szab" a hitelek folyósításához.
Az október végén aláírt emlékeztető értelmében a Transznyefty (Transneft) 10 milliárd dolláros, a Rosznyefty (Rosneft) 15 milliárd dolláros hitelt venne föl a kínai féltől hosszú távú olajszállítások és a Kelet-Szibéria-Csendes-óceán kőolajvezeték Kínába tartó elágazásának megépítése fejében. Az orosz fél azt nehezményezi, hogy a kínai fél piaci feltételekkel szándékozik megadni a hitelt, LIBOR plusz 5 százalékért, és nem pedig rögzített kamatokkal.
A nyilatkozók szerint a kínai fél előre látta az orosz reagálást, mégis arra számít, hogy sikerül konszenzust elérni. Álláspontja - így a megemelt kamatok - mögött az áll, hogy a nemzetközi pénzügyi válságban a kínai bankok még nem határozták el, milyen forrásból merítik a pénzt. Emellett a kínai kormány döntése, hogy példátlan összeget, közel 600 milliárd dollárt fordít a belső piac fejlesztésére, szintén megnehezíti a hitelkihelyezést.
A kínai küldöttségnek november 25-én kell jelentést tennie a tárgyalások állásáról az ország vezetésének. A kínai oldal azt reméli, hogy addig sikerül megállapodást elérni, az orosz fél pedig ellenkezőleg, a vezetés beavatkozásától vár eredményt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.