Oroszország 90 milliárd dolláros gázüzletet kötött Dél-Koreával
Dél-Korea 90 milliárd dollár értékben importál szibériai gázt, ami Oroszország számára lehetővé teszi eddig Európa-központú szállításainak diverzifikálását, miközben Koreát – a csővezeték-diplomácia révén – közelebb hozza szomszédjához.
A dél-koreai energetikai minisztérium közleménye szerint az ország évi 10 milliárd köbméter földgázt importálna 2015-től kezdődően 30 éven keresztül egy olyan csővezetéken, amely Vlagyivosztokból Észak-Koreán keresztül érkezne el Dél-Koreába.
A megállapodásról a dél-koreai elnök moszkvai tárgyalásai során is tárgyaltak – Lee Myung-bakmet és Dmitrij Medvegyev a Kremlben találkoztak, miközben a Gazprom és a koreai Kogas képviselői is újra nekiveselkedtek a hosszú ideje altatott csővezeték-megbeszélések felélesztésének. Oroszország már az évtized eleje óta tervezi a Kínába és Dél-Koreába irányuló gázszállításokat, de a tárgyalások rendre elakadtak – részben amiatt, mert a Gazprom megpróbál ellenőrző szerephez jutni a legnagyobb szibériai készletek felett, hogy biztosítani tudja majd a vezetékrendszer gázellátását. Bonyolítja a projektet az is, hogy a gázt vagy Észak-Koreán keresztül vagy sokkal drágább tengeri vezetéken át lehet szállítani.
"Hosszabb távon nagy valószínűséggel lehetséges lesz az átjutás, de a részletek kidolgozása – a két ország jelenlegi állapotát figyelembe véve – nem lesz könnyű" – véik az elemzők. A bejelentés azt (is) jelenti, Oroszország már nem tekinti közös projektnek a kínai és dél-koreai gázügyleteket, és a szahalini gázmezők forrásait a dél-koreai igények kielégítésére használhatná fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.