Az Egis jövőre szerény növekedéssel számol Magyarországon
Az Egis jövő évi konszolidált forgalmában 5 milliárd forint többletet hoz a lengyel Anpharm termékeinek átvétele, a konszolidált nyereségben pedig 1,2 milliárd forint plusz jelentkezik - mondta Marosffy László, az Egis vezérigazgató-helyettese.
Legnagyobb exportpiacán, Oroszországban dollárban 10 százalékos növekedést tervez az Egis, míg a többi FÁK-országban 15 százalékkal nőhet a forgalom. A kelet-európai piacokon 15 százalék feletti bővülés várható, ezen belül Lengyelországban - az Anpharm forgalom nélkül - 20 százalékkal nőhet a bevétel. A nyugati késztermék és hatóanyag-kivitelben jövőre a forgalom csökkenésével számol a cég.
Az Egis ebben az évben eladta 24,3 százalékos részesedését a lengyel Anpharm gyógyszergyárban, amely az Egis-hez hasonlóan a Servier cégcsoport tagja. Az üzletrészért cserébe az Anpharm generikus termékportfólióját, valamint készpénzt kapott. A pénzügyi zárás már megtörtént, de a termékek gyártását csak 2009-2010-től veszi át az Egis, a forgalmazást az Egis egyik lengyelországi leánycége végzi. A tranzakcióból a szeptember 30-án zárult üzleti évben 4,522 milliárd forint pénzügyi nyeresége keletkezett az Egisnek, ezt a negyedik negyedévben számolta el.
A magyarországi piaccal kapcsolatban Marosffy László elmondta: az utóbbi negyedévben (július-szeptember) már csak 4 százalékos volt az Egis árbevétel-csökkenése az egy évvel korábbi bázishoz képest, míg a korábbi negyedévekben 8-10 százalékos visszaesést mértek. A vezérigazgató-helyettes véleménye szerint trendforduló várható a gyógyszerpiacon, amit az is mutat, hogy a teljes magyarországi piac a szeptemberrel végződő 12 hónapban 4 százalékkal bővült, szemben az előző negyedévek mérséklődésével.
A cégvezető összességében sikeresnek értékelte az Egis lezárult üzleti évét. Az anyavállalat árbevétele 4 százalékkal emelkedett, meghaladta a 96 milliárd forintot, adózás előtti nyeresége pedig 83 százalékkal 14,49 milliárd forintra nőtt. Az Anpharm-üzletből eredő nyereséget leszámítva is 32 százalékos volt az eredmény-növekedés - tette hozzá Marosffy László.
Az adózott eredmény 13,959 milliárd forint volt, 82 százalékkal haladta meg az előző évit. Az eredmény 5,1 százalékkal emelkedett, 8,474 milliárd forintot tett ki.
A belföldi árbevétel 8 százalékkal csökkent, 29,35 milliárd forint volt. Az export forintban számolva 10 százalékkal nőtt, 66,66 milliárd forintot ért el, dollárban a növekedés 26 százalékos volt, az érték 402,3 millió dollár volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.