2008. október. 22. 16:44 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 22. 17:57 Gazdaság

November 15-én lesz a világméretű válságértekezlet

November 15-én, Washingtonban rendezik meg a pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezletet - szivárogtatták ki amerikai kormányzati körökből szerdán.

A fejlett és fejlődő országok vezetői egyaránt részt vesznek a találkozón. Az úgynevezett Húszak csoportja (G20) munkabizottságokat fog létrehozni avégből, hogy dolgozzanak ki megoldási javaslatokat a következő csúcskonferenciára: miként lehet megreformálni a pénzügyi rendszert, és megelőzni a mostanihoz hasonló válságok ismétlődését.

A G20-csoport - amelynek a legfejlettebb ipari országok alkotta G7-ek mellett tagja egyebek között Kína, Brazília, India, Oroszország és Dél-Korea - megvitatja a pénzügyi krízis kiváltó okait, valamint a kezelése érdekében tett eddigi lépéseket.

George W. Bush amerikai elnök, valamint Nicolas Sarkozy francia elnök és José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a hét végén Camp Davidben, az amerikai elnöki rezidencián találkoztak és közös nyilatkozatot adtak ki arról, hogy a nemzetközi közösség tagjainak együtt kell működniük egymással a hitelpiaci válság leküzdése érdekében.

A novemberi végi válságcsúcs hírét Dana Perino, a Fehér Ház szóvivője megerősítette. Elmondta, hogy a vezetők megpróbálnak a krízis megismétlődésének elkerülésére megegyezni azokról az elvekről, amelyek alapján végre kell majd hajtani a világ pénzügyi szektorában a szabályozási és szervezeti reformokat.

A szóvivő azt is közölte: a Bush-adminisztráció a november 4-i választást megnyerő leendő amerikai elnök tevékeny közreműködésére számít. A republikánus jelöltet, John McCaint és a Demokrata Párt jelöltjét, Barack Obamát is értesítették a csúcstalálkozóról, de még nem tudni, hogy a győztes el tud-e majd menni a csúcsra. Meghívták a november 15-i egyeztetésre az ENSZ főtitkárát, továbbá a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap vezetőjét is. Arról egyelőre korai beszélni, hogy még Bush mandátumának lejárta, január 20. előtt rendeznek-e újabb nemzetközi válságértekezletet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.