2008. október. 21. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 21. 20:21 Gazdaság

Gyurcsány: ha új helyzet lesz, hozzá kell nyúlni a költségvetéshez

Ma nincs szükség az átdolgozott költségvetés újra átdolgozására, de ha szükségesnek látnám, nem haboznék egy percig sem - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában kedden.

Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint, ha a pénzügyi válság miatt az az elemzői konszenzus alakul ki, hogy még nagyobb lesz a nyomás Magyarországon annál, mint amit várt a kabinet, akkor megint hozzá kell nyúlni a költségvetéshez. Ilyen helyzetben gyors konzultációt követően új javaslatokat tesz a kormány.

Ha van is vészforgatókönyv, arról nem lehet nyilvánosan beszélni, mert a vészforgatókönyv vészreakciókat keletkeztetne - válaszolt Gyurcsány Ferenc arra a kérdésre, hogy ha új helyzet lenne, milyen tételekhez nyúlna hozzá a kormány. 
   
A miniszterelnök szerint a kormány megtette azokat a lépéseket, amiket meg kellett tennie, de annak még a látszatát is el kell kerülni, hogy ráijesszen az emberekre. "Ha intézkednünk kell, azonnal intézkedni fogunk, és azonnal elmondjuk, hogy mit javaslunk" - fogalmazott a kormányfő.
   
A kormány által tervezett kiadáscsökkentő intézkedéseknél nagyobb lépéseket szorgalmazó felvetésekkel kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: "Magyarországon az elmúlt néhány évben szenvedő alanya voltam politikusként annak, hogy az emberek milyen nehezen fogadnak el már megszerzett pozícióból való visszalépést, ezért ebben óvatosnak kell lenni".
   
A nagyobb lépésekhez az kell, hogy a parlamenti pártok túlnyomó többsége nemzeti megegyezést kössön - jelentette ki a kormányfő. Azt mondta: a nemzeti csúcson a két kisebbik parlamenti párt a terhek újraosztását szorgalmazta, a legnagyobb ellenzéki párt és szövetségese pedig azt mondta, hogy ennek már a felvetése is "megszorítás". 
   
Ebben az ügyben akkor ér el Magyarország eredményt, ha ezt a kérdést ki tudja emelni a "rendkívül leegyszerűsítő, gyerekes, helyenként primitív politikai vitából, nekem pedig ehhez meg kell próbálnom sokkal szélesebb politikai-szakmai egyezséget teremteni, nem elég a jegybankelnök támogatása, azoké is kell, akik két éven keresztül azon dolgoztak, hogy megbuktassák a reformokat" - fogalmazott a kormányfő.
   
Ez a kérdés nem rólam szól, hanem a hazáról - válaszolta Gyurcsány Ferenc arra a felvetésre, hogy a Fidesz vele nem hajlandó együttműködni. A szerdai, az SZDSZ és az MDF által kezdeményezett ötpárti egyeztetéssel kapcsolatban a kormányfő azt mondta: a két párt parlamenti nemzeti csúcsot kezdeményez. Jó irányba haladunk, végre szakmai kérdésekről tárgyalunk - szögezte le a miniszterelnök.
   
Orbán Viktor keddi felvetésére, miszerint 5 milliárd eurós uniós forrás és 5 milliárd eurós adócsökkentés kell a növekedéshez, Gyurcsány Ferenc úgy reagált: a kormány 800-1.000 milliárd forintos, uniós forrásokból finanszírozandó növekedésélénkítési csomagot jelentett be, így ebben nincs vita.
   
De az 1.500 milliárd forintos adócsökkentés az emberek becsapása - mondta a miniszterelnök, aki szerint elképesztő, hogy Orbán Viktornak mindig mindenről ugyanaz jut az eszébe, ez pedig adócsökkentés. "Aki brutális adócsökkentést ígér, annak brutális kiadáscsökkentést is kell csinálni, ez politikai-szakmai felelőtlenség, elcsábítása az országnak, de tarthatatlan pozíció" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
   
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök elismerte, hogy hétfőn telefonon felhívta Vlagyimir Putyin orosz kormányfőt. "Azt kellett tudnom, hogy Oroszország marad-e vevőnk jövőre, vagy nem, számítani kell arra, hogy az piac bedugul, vagy részben meg fog maradni" - mondta Gyurcsány Ferenc. Putyin válasza a miniszterelnök szerint "közepesen volt megnyugtató", Oroszországot sem kerüli el a jelenlegi válság, de a közös kereskedelmi kapcsolatokat, beruházásokat nem fenyegeti veszély. Hozzátette: nem kért pénzügyi segítséget az orosz kormányfőtől.
   
A kormány devizahiteleseket megsegítő lépései kapcsán Gyurcsány Ferenc azt mondta: az ügyfelek érdekében a kormánynak azt lehetőséget kell megteremtenie, hogy ha nagyobb lesz az árfolyamingadozás, akkor készen legyen a hiteleket szinten tartó beavatkozás. 
   
Plusz pénzt nem szán erre a kormány - szögezte le a kormányfő, aki szerint a bankok felelősséggel bírnak az ügyfeleikért, ha "ezt maguktól nem teszik meg, akkor a kormány megpróbálja őket rábeszélni, ha nem tudja, megpróbálja kikényszeríteni".
   
Arra a kérdésre, hogy üzletemberként befektetne-e e Magyarországon, Gyurcsány Ferenc azt válaszolta: Magyarország jó hely, olyan, amely növekedésre és sikerre van ítélve, van okunk bízni az országban, és abban is, hogy mint minden válságnak, ennek is vége lesz.

zöldhasú
Hirdetés