Amerikai pénzügyi mentőcsomag: újra megbukik?
Az amerikai szenátus szerda este biztos többséggel elfogadta a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét; elemzők azonban figyelmeztetnek, egyáltalán nem vehető biztosra, hogy a módosított javaslatot a képviselőház is jóváhagyja.
Harry Reid, a szenátus demokrata többségi frakciójának vezetője kijelentette: biztos benne, hogy a mentőterv széles támogatottságot kap a képviselőházban is. Mitch McConnell, a felsőházi republikánusok vezetője szintén reménykedik abban, hogy a képviselőház is áldását adja a tervezetre. Az úgynevezett fiskális konzervatív demokraták csoportjáról azonban tudni lehet: továbbra is ellenzi, hogy a kormány az adófizetők pénzéből ekkora összeget fordítson a rossz befektetések kivásárlására. Egyikük, Peter DeFazio azt mondta, bármennyire igyekezett a demokrata vezetés feljavítani a mentőövet, "az alapelgondolás hibás", így a kezdeményezés valószínűleg újra meg fog bukni.
A pénzügyi mentőcsomag első verziójára az alsóházban hétfőn a republikánus képviselők kétharmada, a demokraták 40 százaléka voksolt nemmel. Mint a The Wall Street Journal rámutatott: az igen és nem voksok nem a pártvonalakat követték, az elutasító szavazatok minden irányból érkeztek. Többségében azok az ifjú képviselők szavaztak nemmel, akik a kongresszusban akarnak maradni és ezért éberen figyelik a közvéleményt. Mint Steve Kagen első mandátumos wisconsini demokrata képviselő fogalmazott, választóinak ez a mentőcsomag nem nyújt semmit, az amerikaiak azt érzékelik, hogy a pénzügyi rendszert tönkretevő milliárdos Wall Street-i bankárokat a nép pénzéből akarja a kormány kisegíteni.
Az ABC News/Washington Post felmérése szerint az amerikaiak 88 százalékát aggasztja, hogy a mentőöv tervének kudarca ronthat a gazdaság helyzetén, 51 százalék meggyőződése szerint a javaslatot végül elfogadja majd a törvényhozás. A válaszolók nagyjából fele azt üzeni kongresszusi képviselőjének, hogy tegyen valamit, szavazzon igennel, mert aggódik cége vagy nyugdíja miatt, a megkérdezettek másik fele viszont egyértelműen elutasítja a mentőcsomagot, és nemmel voksolásra szólítja fel képviselőjét.
Sok szakértő szerint a pénteki képviselőházi szavazás sikere attól függ, mennyi korábbi republikánus nem voksot sikerül igenbe fordítani. A habozók meggyőzése érdekében Bruce Josten, a mintegy 3 millió céget képviselő kereskedelmi kamara ügyvezető alelnöke közölte: "Azt akarják, hogy a pénzügyi rendszer teljesen összeroppanjon? Ennek nyilvánvalóan és egyértelműen katasztrofális következményei lennének. Ezt akarjuk tehát elkerülni".
A világ pénzpiacai az utóbbi napokban drámai módon követték az amerikai pénzügyi mentőcsomag sorsának alakulását. A tőzsdei mutatók nagyot zuhantak a képviselőház elutasításakor, de a piacok helyreálltak annak a megújult optimizmusnak jegyében, hogy a kongresszus a mentőcsomag egy módosított változatát elfogadja. A 700 milliárd dolláros mentőcsomag sorsa döntő befolyással lehet az elnökválasztási kampány hátralevő részére. A legfrissebb felmérések szerint Obama népszerűsége egyre növekszik a hitelpiaci válság begyűrűzése óta. Obama szerdai szenátusi beszédében kifejtette: "Nem engedhetjük meg azt a kockázatot, hogy az Egyesült Államok gazdasága és a világgazdaság egy nagyon, nagyon mély szakadékba zuhanjon". "Azoknak a demokratáknak és republikánusoknak, akik ellenezték a tervet, azt üzenem: cselekedjenek végre, szavazzanak helyesen".
McCain – akinek gazdasági ismereteit és hozzáértését egyre inkább megkérdőjelezik a demokraták – nem mondott beszédet a szenátusban, de korábban, Missouriban kifejtette: rendkívüli szükség van a mentőcsomagra, mert "életünk legnagyobb pénzügyi válsága" bontakozik ki. Mint hozzátette, "a kongresszusnak időbe telt, és ennek ára volt, de ráébredt a veszélyre". A szenátor azt mondta, lesz még idő kideríteni, hogy kit terhel a felelősség a történtekért, különösen a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelezők esetében, a visszaélések és a politikai alkuk ügyében, "de most az a kötelességünk, hogy megoldjuk a problémát".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.