2008. szeptember. 30. 13:13 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 30. 13:23 Gazdaság

"Második szeptember 11"-nek nevezik európai lapok a pénzügyi válságot

Az egyre mélyülő nemzetközi pénzügyi válságnak szentelt keddi kommentárjaikban vezető európai lapok már "második szeptember 11-ét" emlegetnek.

A globális pénzügyi katasztrófát az amerikai elnöknek köszönhetjük – vádol a római La Repubblica –, az elnök még arra sem volt képes, hogy saját pártját felsorakoztassa ama sebtében összetákolt törvényjavaslat mögött, amelynek célja a kétségbeejtő helyzet orvoslása... Újabb Pearl Harbor helyett, amelyet Warren Buffett milliárdos befektető emlegetett, helyénvalóbb második szeptember 11-ről beszélni.

A madridi sajtó egy része is Washingtonban látja a bűnbakot. Az El Mundo meglátása szerint az ottani politikai vezetés hiánya juttatta a világgazdaságot az összeomlás szélére. Egyre nő az amerikai pénzügyi rendszer összeomlásának a veszélye, s ezt azután az egész világ meg fogja szenvedni. Bush terve ugyan nem volt tökéletes, a kongresszusi szavazás nyomán azonban az a veszély fenyeget, hogy Washington nem kínál politikai eszközt a válság kezelésére. A világgazdaság a levegőben lóg – éppen akkor, amikor a kapitalizmus történetének egyik legnagyobb átalakulása zajlik.

A fenyegetést többé nem lehet figyelmen kívül hagyni – mutat rá a genfi Tages-Anzeiger. Egyes államok ma még mentőövet nyújthatnak a támolygó pénzintézeteknek, s az adófizetők pénzével megmenthetik őket a csődhelyzettől. Ám ha még több bank omlik össze dominókockákhoz hasonlóan, akkor sem a pénzeszközök, sem újabb rögtönzések nem lesznek elégségesek. Hosszú távon arra van szükség, hogy az Európai Unió tagállamai túltegyék magukat nemzeti önzésükön, és központosítsák a széttagolt pénzpiacok fölötti ellenőrzést.

Csak hétfőn több mint 100 milliárd eurót kaptak a gyengélkedő pénzintézetek – emlékeztet a bécsi Der Standard, amely szerint egyre reálisabbak azok az aggályok, hogy az amerikaiakhoz hasonlóan az európai adófizetőknek is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a válság orvoslása érdekében. Az EU eddig nem foglalkozott komolyan a válsággal, amely cunamiként söpör végig az öreg földrészen. A "mentőknek" nem kell mindjárt százmilliárd eurókat lobogtatniuk, viszont jó volna, ha rögzítenék: mely esetben ésszerű az adófizetők pénzéhez nyúlni a nagyobb kár megelőzése végett.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.