Újraindult a kereskedés az orosz tőzsdéken, az ázsiai tőzsdék is estek
Két órás felfüggesztés után újraindult a kereskedés a moszkvai MICEX-en, a tőzsde fő mutatója 5 százalékkal esett. Nem sokkal később beindult a kereskedés az RTS tőzsdén is. Az európai és ázsiai tőzsdék is mesínylették az amerikai képviselőház döntését.
Közép-európai idő szerint 10.40-kor az RTS index 0,7 százalékos csökkenéssel 1185,80 ponton állt, a MICEX 3,6 százalékkal 983,03 pontra esett.
Az orosz tőzsdefelügyelet utasítására kedden reggel percekkel a tőzsdék nyitása után felfüggesztettek minden kereskedést a rubel alapú MICEX-en és a dollár alapú RTS-en attól tartva, hogy a nemzetközi tőzsdéken tapasztalt árfolyamesés átterjed az orosz tőzsdékre is. Előzőleg a felügyelet tilalmat rendelt el az úgynevezett shortolásra, ami részvényeladást jelent annak előzetes birtoklása nélkül.
London, Frankfurt
Kedden a nyugat-európai részvénypiacok szintén erős csökkenéssel kezdtek, a bankok vezették a vesztesek listáját emiatt. A keddi tőzsdenyitás után fél órával az FTSEurofirst 300-as index 2 százalékos csökkenésben volt és 1026,25 ponton, 2004 decembere óta a legalacsonyabb szinten állt. A Royal Bank of Scotland 9,3 százalékot, az Unicredit 9,5 százalékot, az UBS 6 százalékot veszített.
A többi részvény közül kiemelkedett a Tesco, amely 2,1 százalékot erősödött, miután a világ harmadik legnagyobb kiskereskedelmi lánca a vártnak megfelelő profitot ért el az első fél évben, és nagyobb osztalékot tervez fizetni. A Hennes and Mauritz (H&M) viszont 8,8 százalékkal gyengült, mert a forgalmát tekintve a világ harmadik legnagyobb divatkereskedelmi cége adóelőtti eredménye kisebb lett a vártnál a harmadik negyedben, miután csökkentek eladásai az egyre keményebbé váló gazdasági körülmények közepette.
Kedden a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 55 százalékos veszteséggel kezdett, majd nagyjából egy óra múlva 0,80 százalékos csökkenésnél járt. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 1,97 százalékkal esett nyitáskor, később 1,73 százalékos gyengülésnél tartott.
Az értéktőzsdék nyitása után nagyjából egy órával kor az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hordónként 92,70 dollár volt, 1,28 dollárra olcsóbb a hétfőinél. A WTI 1,56 dollárral csökkent, 94,81 dollárra.
Az értéktőzsdék nyitása után az euró 1,4372 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, 0,0044 dollárral olcsóbb, mint hétfőn későn.
Ázsia
Az amerikai képviselőház 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag elutasítása miatt meredek zuhanással, csaknem négy százalékos eséssel nyitott kedden a tokiói értéktőzsde, követve a New York-i börze előző napi veszteségét.
A tokiói értéktőzsde fő mutatója röviddel nyitás után 3,96 százalékot zuhant. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 465,62 ponttal esett, elérve idei mélypontját, 11 277,99 pontra süllyedt. A tokiói TOPIX index 3,84 százalékot veszített értékéből, 1 084,52 pontra süllyedt.
Ezzel együtt Tokióban hirtelen esett a dollár ára, 104,2 jent adtak érte, két jennel kevesebbet, mint hétfő délután. A japán jegybank közben újabb kétbillió jent (19,23 milliárd dollár) pumpált a pénzpiacra, hogy csillapítsa a pénzügyi világválság miatti aggodalmakat.
A washingtoni kudarc szenvedő alanya lett kedden az ausztrál tőzsde is: az S&P/ASX 2000 index félóra alatt több mint 5,3 százalékkal esett. Új-Zélandon a börze 4,7 százalékos veszteséget könyvelt el nyitás után. A fülöp-szigeteki börzén nyitás után tíz százalékot zuhant a tőzsdemutató, ezért le kellett állítani a kereskedést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.