Befektetési tanácsok október elejére
Az amerikai 700 milliárd dolláros mentőcsomag elég lehet ugyan a pénzpiacok megmentésére, de a válságnak még nincs vége. A piaci folyamatok továbbra is tartogathatnak meglepetéseket. A befektetések terén ezért még mindig érdemes óvatosan kezelni a lehetőségeket. Mire figyeljünk a héten?
Az előző hetek turbulenciái után a piacok kissé nyugodtabb képet mutattak, mivel a 700 milliárd dolláros amerikai mentőcsomag elég lehet arra, hogy a pénzvilágot megmentse a teljes összeomlástól. Ennek ellenére további dollármilliárdokkal kellett a jegybankoknak megjelenniük a bankközi piacon, mert a bankok a bizalmi válság következtében csak jelentős felárakkal hajlandók hiteleket nyújtani egymásnak.
Az amerikai Kongresszus képviselői úgynevezett ideiglenes megállapodásra jutottak a 700 milliárd dolláros mentőcsomag részleteit és ütemezését illetően, de John McCain republikánus elnökjelölt ellenvéleményének adott hangot, mondván, "a republikánusoknak kétségeik vannak". Az elnökjelöltek ugyanis George W. Bush elnökkel egyeztettek a Fehér Házban, ami a kiszivárgó hírek szerint inkább a vita elhúzódását eredményezi, mintsem a gyors megoldást segíti elő. Ezzel egyidőben kiderült, hogy a Washington Mutual (az USA egyik legnagyobb bankja) összeomlott. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a JP Morgan Chase megvásárolja a csődbe került bankot. A vételár azonban nevetségesen alacsonynak mondható, 1,9 milliárd dollár, ám a Washington Mutual hitelportfolióján várhatóan 31 milliárd dolláros leírás keletkezik.
Ebben a helyzetben a konszolidálódó tőzsdék, a feltörekvő piaci devizák és részvénypiacok elbizonytalanodtak, de a kötvénypiac sem marad sokáig érintetlen.
Devizapiac
A devizapiaci trendeket az határozta meg, hogy a befektetők rájöttek, a bankrendszer megmentése nem jelenti a gazdasági válság megoldódását. A továbbiakban is az egyre romló makrogazdasági adatokra számíthatunk, csakúgy, mint a héten, amikor a lakásértékesítések, a foglalkoztatás adatai arról árulkodtak, hogy tovább mélyül a válság az USA-ban.
Ahogy a fenti – csak a hosszabb trendeket jelölő – táblázat is mutatja, a dollár erősödése megtört, a trendből kilépő keresztárfolyam is jelzi, a válságnak nincs vége. A pénzügyi szektor megmentésére kimunkált mentőcsomag ugyanis az állami kiadásokon keresztül csak szétteríti időben a válság hatásait, de a növekedési problémákra nem ad választ.
Az előző héten két lehetséges verziót vázoltunk fel: az euró/dollár 1,45-1,49-es sávban oldalazását, vagy a dollár visszaerősödését. Az előbbi várakozás látszik igazolódni az eltelt időszak adatai alapján. A keresztárfolyam ebben a sávban addig mindenképpen megmarad, amíg a pénzügyi mentőcsomag körüli bizonytalanság fennáll. Az euró erősödése ellen szól az eurózóna továbbgyengülő növekedése, míg a dollárt erősödését a bizonytalanság tartja kordában. A megjelölt szintek között azonban erős a mozgás, mivel a piaci mozgásokat nem a fundamentumok vagy a hosszú távú várakozások határozzák meg, hanem – szinte kizárólag – a pillanatnyi befektetői hangulat. Ez pedig – természeténél fogva – meglehetősen változékony. Ezért továbbra sem ajánljuk a devizapár tekintetében pozíciók felvételét. Aki mégis „utazik a kockázatokra”, annak 1,45-nél euró/dollár long, míg 1,49-nél short ajánlott. Ezeket a pozíciókat azonban csak napon belüli zárással javasoljuk.
A feltörekvő piacokon is egy kicsit nyugodtabb helyzet alakult ki, de továbbra is a történelmi átlagot messze meghaladó mértékű a volatilitás. Általános trend, hogy a feltörekvő piacokról a stratégiai időtávra tervezett befektetések távoznak, míg a spekulánsok jelentős pénzeket mozgatnak – akár naponta – az egyes piacok között. Ez okozza a magas volatilitást – és a feltörekvő devizák trendszerű gyengülését. A hazai piac sem kivétel ez alól, bár az figyelemre méltó tény, hogy a forint kiemelkedően kis ingadozást mutatott akár a régiós társaihoz mérten is.
Ez oda vezetett, hogy a gyengülő dollárral szemben ki is lépett a gyengülő trendből a jegyzés, de az euróval szemben maradt a korábbi trend. Ez az euró/dollár devizapár mozgásából adódik, így a helyzet alapvetően nem változott; továbbra is a forint gyengülésére számítunk. Ennek oka, hogy korántsem múlt el a veszélye a nagyobb piaci turbulenciáknak, valamint az, hogy a heves mozgások csökkenése után sem számítunk a fundamentumok számottevő javulására a fejlett piacokon, miközben a hazai piacon egy esetleges politikai zavar további gondokat okozhat. A mai helyzetben tehát a 240-es euró/forint szint alatti pozícióépítést javasoljuk (óvatos euró/forint vétel).
A fejlett piacokon a kötvényárak hektikus mozgása azt mutatja, hogy a befektetők nagy része még most sem képes beárazni azokat a szinteket, amelyek a mai viszonyok között indokoltak lennének. A dolgot persze nehezíti, hogy a likviditás meglehetősen alacsony szinten alakul, így egy-egy nagyobb vétel, vagy eladás – még a korábban szinte korlátlannak hitt piacokon is – erős kilengéseket okoz, amit a „csordaszellem” (melynek engedve a befektetők nagy tömege a biztonságot követve, hirtelen irányváltásokkal az árral úszik) tovább fokoz.
Az amerikai tíz éves állampapírok múlt heti 3,4 százalékos hozama mára 3,8 százalék fölött stabilizálódott, a német tízéves bundok pedig 4,20 százalékról 4,40 százalék fölé emelkedtek. A múlt héten ezt gondoltuk, be is következett. A jövő héten viszont nagy valószínűséggel a hozamemelkedés irányába megy tovább a folyamat, míg nincs végleges és megnyugtató megállapodás az amerikai pénzügyi csomag tekintetében. Ha rendeződik a kérdés, – átmenetileg – ismét csökkenhetnek a hozamok, de a növekvő amerikai finanszírozási igény miatt a jövőben ismét az emelkedés lehet a trend a hozamok tekintetében. Így továbbra sem javasoljuk fejlett piaci kötvények vételét.
A hazai piacon a helyzet hasonlóan alakult, hiszen a kockázati felár nem változott, miközben a fejlett piaci hozamok dinamikusan emelkedtek.
Immár az ötéves lejárat is a 9 százalékot ostromolja, miközben a hároméves szegmens 9,30 közelébe emelkedett. Mivel a fejlett piacokon nem zárjuk ki a hozamok emelkedésének lehetőségét, a kockázati felár csökkenésére pedig nem lehet számítani, amíg a pénzügyi válság megnyugtatóan nem rendeződik, a hazai hozamok is emelkedhetnek. Az emelkedés miatt a hozamok elérhetik akár korábbi lokális maximumaikat is, amit a táblázat is jól mutat. Így 50-100 bázispont emelkedés előtt most nem ajánljuk vételre a hazai állampapírokat sem. Kivételt jelent a három hónapos szegmens, ahol a 8,65 százalékos szint eltúlzott, mivel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről nem várható kamatemelés. Ugyanakkor kamatvágást sem várunk, mivel a jegybank addig nem nyúl az alapkamathoz, amíg az Európai Központi Bank (EKB) nem lép és a kockázati felár a kötvénypiacon érezhetően nem csökken.
A részvénypiacok hektikus mozgása is csillapodik, de még mindig a sok éves átlag fölött van, ami szintén a bevezetésben említett okokra vezethető vissza. Mikor jön olyan szakasz, amikor – legalább szcenáriók szintjén – trendek kialakulása várható? Arra sajnos még várnunk kell, mivel a piaci árakra nézve a hangulati elemek meghatározó volta miatt ma fundamentális fogódzók nem léteznek, a technikai elemzés „találati pontosságát” pedig a sok piacon betiltott shortolás hiánya gyengíti. Így inkább csak általánosságban tudjuk jellemezni a piacokat.
Alapvetően meghatározó tényező, hogy a pénzügyi válság megoldása nem egyenlő a gazdasági válság megoldásával. A vállalatok jövedelmezősége, cash flow-ja – ami minden részvénypiaci árazás alapja – ma előre nem látható. Azt azonban biztosan állíthatjuk, hogy még mindig romló tendenciát mutat és még sokáig azt is fog mutatni.
Jól látható, hogy semmi nem változott a hazai piacon, ezért igazán semmi újat nem mondhatunk. Emelkedésben a long pozíciók csökkentése ajánlott, venni csak akkor érdemes (nagyon rövid távra, leginkább day-trade), ha a BUX eléri az eső trend támaszvonalát. Ez most 17100-17200 pont körül van. Az emelkedés 21000 pontig még mindig csak korrekció az esésben, így itt short pozíciók kialakítása javasolt. Annak ellenére, hogy ezek a szintek ma messzinek tűnnek, egy esetleges újabb piaci zavar könnyen eljuttathatja – elsősorban a támaszvonalig – a BUX-ot. Az egyéb feltörekvő piacokon is hasonló a helyzet, így ajánlásunk itt is: emelkedésben el kell adni a meglévő részvényeinket.
Ajánlás |
Állampapírpiac: Hazai kötvények: kivárás Vállalati kötvények: eladás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: emelkedésben eladás USA részvények: emelkedésben eladás Orosz részvények: emelkedésben eladás Egyéb feltörekvők: emelkedésben eladás Hazai részvénypiac: Hazai részvények: emelkedésben eladás Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal); ám amelyek short pozíciókra építik fel stratégiájukat, ma nem ajánlhatók, míg a short-tilalom fennáll. |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.