Juncker: az AIG megmentése hatással lesz az EU-ra
Az amerikai kormány mentőakciója a bajba jutott pénzintézetek kisegítésére csak tovább rontja a gazdasági növekedés kilátásait - jelentette ki Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök és pénzügyminiszter.
Juncker szerint a tényleges hatás még bizonytalan, ám az események, amelyeknek szemtanúi vagyunk, biztosan nem javítják az általános növekedési kilátásokat. Mindamellett úgy véli, Európát nem olyan mértékben érinti a pénzügyi válság, mint az Egyesült Államokat, így nem fenyeget a recesszió veszélye.
Az elnök meglepetéssel tapasztalta, hogy az amerikai kormány most be akar avatkozni a gazdaságba, miközben korábban évekig távol tartotta magát ettől. Mint mondta, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia mindig azt a véleményét hangoztatta, hogy legyünk visszafogottak, ha az állam beavatkozásáról van s
Juncker kitért arra is, hogy az Európai Uniónak nem kellene követnie az Egyesült Államokat, amely a gazdasági növekedés lassulását fiskális eszközökkel próbálja ellensúlyozni. Csak azoknak az országoknak van lehetősége fiskális eszközökhöz folyamodni, amelyeknek kiegyensúlyozott a költségvetése. "Ne utánozzuk az Egyesült Államokat, ne változtassunk a gazdaságpolitikán, ne engedjük, hogy úrrá legyen rajtunk a pánik" - mondta Juncker Brüsszelben egy üzleti konferencián.
A luxemburgi vezető úgy véli, az Egyesült Államok adócsökkentési csomagja kevésbé lesz hatékony, mint ahogyan azt az amerikai kormány gondolja. Szerinte az európai kormányoknak költségvetéseik konszolidálására, az infláció elleni harcra és gazdasági növekedés lehetőségét megteremtő strukturális reformokra kell helyezni a hangsúlyt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.