Fizetésképtelen szinten a Lehman minősítése
Elsőrendűről példátlanul meredeken fizetésképtelenségi szintre minősítette vissza hétfőn a Lehman Brothers bankcsoport holdingcégének és érdekeltségeinek adóskockázati osztályzatát a Fitch Ratings. A hétvégén csődbe ment Lehman londoni befektetési részlegét is csődgondnokság alá helyezték; a citybeli Lehman-érdekeltség ötezer alkalmazottjának sorsa a csődgondnokként tevékenykedő PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló kezében van.
A Fitch hétfői londoni bejelentése szerint a ház a Lehman Brothers Holdings Inc. - a bankcsoport anyacége -, valamint a leányvállalatok hosszú távú adóskockázati besorolását az eddigi elsőrendű "A plusz"-ról "D"-re, vagyis nem fizető szintre (default) süllyesztette. Ez azt jelenti, hogy a legnagyobb európai hitelminősítő egy menetben 19 fokozattal rontotta a Lehman-csoport fő adósosztályzatát.
A rövid futamú kötelezettségek besorolása a szintén elsőrendű "F1"-ről ugyancsak "D"-re, az előresorolt adósságállományé "A plusz"-ról a nem fizetőnél valamivel jobb, de ugyancsak rendkívüli kockázatokra figyelmeztető "CCC"-re, az alárendelt kölcsönállományé, valamint az elsőbbségi részvényeké "A"-ról "C"-re zuhant.
A Fitch adatai szerint a Lehman-holding működési szintű nettó vesztesége a naptári évből eddig eltelt kilenc hónapban 6,2 milliárd dollár - részvényenként 10,81 dollár - volt.
A Lehman Brothers megmentési kísérletének kudarcát hétfőn súlyosan megszenvedte a Londoni Értéktőzsde (LSE) bankpapír-szektora, amely a piac irányadó FTSE-100-as árfolyammutatóját is magával rántotta a mélybe.
A Lehman részvényeinek londoni kereskedését a brit tőzsdefelügyelet hétfőn felfüggesztette, ám a brit nagybankok közül az HBOS a délutáni kereskedésben 25 százalékos, a Barclays - amely egyike volt a Lehman Brothers átvételével megpróbálkozó bankoknak - 13 százalékos, a Royal Bank of Scotland 11 százalékos, a Lloyds TSB 6 százalékos veszteségben járt.
Ezek a bankok a FTSE-100-as nehézsúlyú alkotói, így a vezető londoni tőzsdeindex a hétfő délutáni forgalomban 250 pontos, 4,7 százalékos mínuszban járt az 5416,73 pontos előző záróhoz képest.
A Lehman Brothers londoni értékforgalmazói és befektetési részlege a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló és tanácsadó cég, valamint partnerei csődgondnoksága alá került. A PwC hétfőn csak annyit közölt, hogy az üzletág leépítése "rendezett körülmények között fog megtörténni".
Az azonban hétfőn még nem volt világos, hogy mi lesz a Lehman ötezer fős londoni alkalmazotti gárdájának sorsa. Ha szélnek eresztik őket, az lesz az utóbbi évtizedek legsúlyosabb egyszeri elbocsátási hulláma a londoni Cityben.
Londoni elemzők már jóval a Lehman-válság kibontakozása előtt is azt jósolták, hogy a befektetési banki tevékenységnek a nagybani likviditáspiaci válságból eredő megroppanása komoly következményekkel járhat a citybeli foglalkoztatásra.
A londoni pénzügyi központ nemzetközi promóciós feladatait ellátó társaság, az International Financial Services London (IFSL) legutóbbi havi helyzetjelentése szerint 2007 végén 353 ezer volt az úgynevezett City-típusú munkahelyek száma a londoni befektetési banki szektorban, 11 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
Az IFSL előrejelzése azonban - amely még nem számolt a Lehman összeomlásával és annak citybeli következményeivel - az idei évre 10 ezer ilyen munkahely megszűnését, vagyis a tavaly létrejött új londoni befektetési banki állások csaknem mindegyikének eltűnését valószínűsítette.
Az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) által a citybeli kilátásokról összeállított legutóbbi prognózis szerint az idén 11 ezer, jövőre 8200 - vagyis a következő két évben összesen több mint 19 ezer - befektetési banki típusú munkahely fog megszűnni a londoni pénzügyi központban.
E néhány hete kiadott előrejelzésben természetszerűleg szintén nem szerepeltek még a Lehman Brothers csődjének várható londoni foglalkoztatási következményei.
A Lehman londoni részlege által kiadott napi globális és feltörekvő piaci részvényajánlások és befektetési stratégiai elemzések hétfőn már nem jelentek meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.