2008. szeptember. 15. 16:26 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 15. 15:52 Gazdaság

Végleg Kapolyi kezébe kerülhet a Vértesi Erőmű

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte a System Consulting Zrt.-nek, hogy 98,178 százalékos tulajdont szerezzen a Vértesi Erőmű Zrt.-ben – közölte a GVH.

Kapolyi László, a System Consulting vezetője. Négymilliárd bioenergiára
© Túry Gergely
A Kapolyi László nevével fémjelzett System Consulting 2008 májusában vásárolta meg a 10 milliárd forint jegyzett tőkéjű Vértesi Erőmű Zrt. 98,178 százalékot megtestesítő részvénycsomagját a Magyar Villamos Művek Zrt.-től (MVM). A GVH megállapítása szerint a System Consulting piaci részesedése a magyarországi villamosenergia nagykereskedelmi értékesítésből hét százalék, a Vértesi Erőműé pedig 3,7 százalék.

A versenyhivatal közleménye emlékeztet arra, hogy a System Consulting 1995 és 2001 között kizárólag ukrán importból, az Ukrinterenergo nevű vállalattól szerezte be az áramot, és azt re-export keretében értékesítette. A későbbiekben az ukrán forrást egyéb kelet- és nyugat-európai források is kiegészítették, majd 2003-tól ezekhez magyar források is társultak, miután a System Consulting Zrt. megkapta a Magyar Energia Hivataltól a villamosenergia kereskedelmére és határon keresztül történő szállítására vonatkozó engedélyeket. A Vértesi Erőmű csoport fő tevékenysége a villamosenergia termelés és nagykereskedelmi értékesítés.

A Vértesi Erőműben van Magyarország egyetlen mélyművelésű bányája, ahol 2018-ig van elegendő gyengébb fűtőértékű energetikai hasznosítású szén – mondta a Vértesi Erőmű Zrt. műszaki igazgatója, Szám József. Jelenleg évi több mint egymillió tonna szenet hoznak felszínre. Az erőmű társaság a zöldenergia termeléssel éri el a csökkenő széndioxid kvóta ellenére a széntermelés szinten tartását. A társaság 2100 foglalkoztatottja közül 1400 bányász.

A korábbi tájékoztatás szerint az erőmű mind a négy blokkja az év végére alkalmas lesz bioenergia termelésre, miután a végéhez közeledik a mintegy négymilliárd forint ráfordítással megvalósult zöldprogram. A blokkok „zöldfejlesztése” mellett, a társaság ebben az évben mintegy 200 millió forint költséggel logisztikai beruházást is végzett.

A négy blokk közül kettő fluidágyas, azaz a szén mellett lehetséges mezőgazdasági melléktermékekkel is tüzelni, a másik két kazán pedig szalmatüzelésre is alkalmassá vált, illetve válik. A kettes blokk fluidágyas átalakítása mintegy 1,3 milliárd forint beruházással nemrégiben fejeződött be, míg a negyedik blokk biotechnológiai fejlesztése az év végéig történik meg.

A Vértesi Erőmű 2007-ben 1474 Megawattóra áramot termelt és 1362 Megawattórát értékesített. a múlt évet a társaság 3,3 milliárd forint veszteséggel zárta, mert négymilliárd forint céltartalékot képzett a hosszú távú környezetvédelmi kötelezettségekre, valamint a dolgozók nyugdíjazására. A céltartalék képzése nélkül a társaság nyereséges lett volna. Az idei üzleti terv 450 millió forint adózott nyereséggel számol.

zöldhasú
Hirdetés