A Fidesz rejtett emeléseket lát a 2009-es adótörvényekben
A Fidesz szerint a kormány a 2009-es adótörvényekben, a jól kommunikált adócsökkentések mellett, adóemeléseket rejtett el, de a csökkentések sem jó koncepció alapján készültek; erről a párt két képviselője, Tállai András és Mádi László beszélt szombaton, sajtótájékoztatón. Daróczi Dávid az MTI-nek reagálva azt mondta: jövőre emelkednek a reálbérek, nő a fogyasztás, a gazdasági növekedés üteme gyorsul, mindezt nagyon nehéz megszorításnak eladni a Fidesz kommunikációjában.
Tállai András szerint a kormány most benyújtott terjedelmes javaslata, amely százhatvan oldalon harminc törvény módosítását kezdeményezi, tele van olyan részletekkel, amelyek biztosan nem szerzik meg a parlament többségének támogatását. A két politikus kiemelte, a javaslat az adócsökkentések mellett jelentős adóemelő tételeket tartalmaz.
Alkotmányossági aggályok? |
Számos olyan adóemelési és kedvezménymegvonási passzust tartalmaz a most elkészült adócsomag-javaslat, amelyek alkotmányossági kételyeket is felvetnek - írja a szombati Magyar Nemzet. A napilap cikkében kiemeli, hogy a változtatások egy része a szakértők szerint nagy eséllyel az Alkotmánybíróság elé kerülhet. Az egyik ilyen tétel a cégautóadó módosítása lehet, amelynek értelmében ezentúl vagyonadó formájában negyedévente kellene fizetni közterhet, amelynek alapja a gépkocsi értéke lenne. |
Az MTI azon kérdésére, hogy megoldás lehet-e a Matolcsy György által javasolt többkulcsos munkáltatói járulék, ahol a felső kulcs 20 százalék, a középső 10-15 százalék körüli, az alsó pedig nulla százalékos lenne és a végzettség, illetve a munkaerőpiaci helyzet határozná meg ki milyen kulcsba kerül, Mádi László elmondta: ezt a javaslatot "a párt hivatalos álláspontja nem karolta fel". A személyi jövedelemadó ügyében Tállai András a sávhatár módosulását igazságtalannak tartotta, mert ugyan a 140 ezer forint feletti jövedelmeknél havi 4500 forinttal csökken az adóteher, azonban nem változik semmi annak a több mint kétmillió embernek, a legrászorultabbaknak az esetében, akik 140 ezer forint alatt vagy a minimálbér körül keresnek.
Szerinte szintén a munkavállalókat érinti majd hátrányosan, hogy a kormány az egészségügyi hozzájárulást kiterjeszti a természetbeni juttatásokra, amelyek körébe többek között az üdülési csekk, az étkezési utalványok, a ruházati támogatás, a bérlettámogatás, az iskolakezdési támogatás vagy az önkéntes egészség- és nyugdíjpénztári hozzájárulás tartozik. Mint mondta, a munkáltató nem fogja tudni kigazdálkodni ezt a változást, így csökkentenie kell majd ezeket a juttatásokat.
Szintén a hátrányos intézkedések közé tartozik Tállai András szerint a dohány- és az alkoholtermékek jövedéki adójának 10 százalékos emelése, mert szerinte Magyarországon nem élnek olyan jól az emberek, hogy megfizessék az uniós szint feletti adót. Tállai András kitért arra is, hogy a kormány - az Alkotmánybíróság korábbi döntései ellenére - ismét ki akarja terjeszteni az APEH hatáskörét azzal, hogy az adóhatóság meghatározhatná, mennyi költséget számolhatnak el a vállalkozások.
Mádi László arra is felhívta a figyelmet, hogy a négyszázalékos különadó megszüntetése csak látszólagos adócsökkenés, hiszen azt kiegyenlíti a 16 százalékos társasági adó kétszázalékos emelése és az adóalap kiszélesítése. Emellett háromszorosára nő a rehabilitációs járulék, s az iparűzési adó nem fogja csökkenteni a társasági adó alapját - mondta. Mádi László elmondta, a Fidesz módosító indítványokat nyújt be a kormány javaslatához, mégsem tervezik egy alternatív adótörvény-csomag beterjesztését.
Daróczi Dávid kormányszóvivő az elhangzottakkal kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: jövőre csökkenek az adók és a járulékok, ez az átlagbér környékén azt jelenti, hogy a polgároknak 60 ezer forinttal több marad a zsebükben, a cégeknek pedig 80 ezer forinttal lesz olcsóbb egy-egy ember alkalmazása. Daróczi Dávid hozzátette: a jövő évi adó- és járulékcsökkentés fedezete megvan, a gazdaság kifehérítéséből származó többletbevételek majd csak a 2010-es adóteher-mérsékléshez szolgálnak fedezetül. Emelkednek a reálbérek, nő a fogyasztás, a gazdasági növekedés üteme pedig gyorsul 2009-ben, mindezt nagyon nehéz megszorításnak eladni a Fidesz kommunikációjában - fogalmazott a kormányszóvivő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.