Az OPEC csökkenti kitermelését és az oroszokkal egyezkedik
Az előzetes várakozásokra rácáfolva a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai olajtermelésük napi több mint félmillió hordós csökkentését jelentették be szerda hajnalban véget ért bécsi miniszteri értekezletük után.
A döntés azért keltett meglepetést, mert a kartell legnagyobb olajtermelő tagjának, Szaúd-Arábiának az olajipari minisztere, Ali bin Ibrahim an-Naimi a kedd este kezdődött tanácskozás előtt még úgy nyilatkozott: országa elégedett a piaci kínálattal, az erősödő dollár pedig segít kompenzálni az olajárak csökkenéséből fakadó veszteséget. Szavait úgy értelmezték, hogy Rijád szerint nem kell módosítani a kitermelési kvótát.
Az olajipari miniszterek szerda hajnalban véget ért öt órás tanácskozása után a kartell szóvivője viszont bejelentette: úgy döntöttek, hogy negyven napon belül visszatérnek a 2007. szeptemberi kvótához, amely összesen napi 28,8 millió hordós kitermelési szintet jelent. Az OPEC korábbi kitermelési összkvótája napi 29,67 millió hordó volt. Sakob Helil algériai olajipari miniszter, az OPEC soros elnöke kérdésre válaszolva közölte, hogy ez a kitermelés napi 520 ezer hordós csökkentését jelenti idén júliushoz képest.
A döntés hírügynökségi értékelés szerint kompromisszum eredménye, azt hivatott elérni, hogy a tagállamok elkerüljék az olajpiaci zavarokat és az olajárak túl nagy csökkenését.
A kőolaj ára idén július 11-én történelmi csúcsra, 147,27 dollárra emelkedett, azóta viszont mintegy 30 százalékkal esett. Kedden öt hónapos mélypontra, hordónkénti 102 dollár alá csúszott az olajár.
Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes átfogó együttműködést szorgalmazott az OPEC és a kartellen kívüli legnagyobb olajtermelő ország, Oroszország között a világ energiaigényének kielégítése érdekében. Szecsin, akinek személyében évek óta a legmagasabb rangú orosz tisztségviselő látogatott el az OPEC-értekezletre, közölte: az orosz-OPEC együttműködésre vonatkozó emlékeztető szövegtervezetét készülnek átadni az olajkartell elnökének és főtitkárának. Úgy vélte, hogy az együttműködés része lehetne, hogy az olajexportáló és importáló országok számára egyaránt stabil árképzési környezetet alakítanának ki. Az OPEC tisztségviselői egyelőre nem reagáltak a javaslatra, a világ meghatározó olajtermelő országainak esetleges szorosabb együttműködése azonban valószínűleg aggodalmat kelt majd a legnagyobb importőr országokban, köztük az Egyesült Államokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.