2008. szeptember. 09. 10:31 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 09. 10:50 Gazdaság

Az E.ON Földgáz az állammal egyezkedne 30 milliárdos veszteségéről

Az E.ON Földgáz Trade Zrt. reményei szerint akár a héten megkezdhetik a tárgyalásokat a földgáz importárának korrekciójáról, és a felhalmozott 30 milliárd forint körüli veszteségről az energiaügyi tárcával, illetve a Magyar Energia Hivatallal – közölte Tóth András, az E.ON Földgáz Zrt. szabályozási vezetője.

A veszteségnek – a beszerzési ár és a fogyasztói ár közötti különbségnek – a közüzemi (nem szabadpiaci) fogyasztói árba kell beépülnie. Augusztus végén, a gázár emelésével egy időben Daróczi Dávid kormányszóvivő bejelentette: a kormányzat teljes árfelülvizsgálatot kér annak érdekében, hogy világosan kiderüljön, a gázipari cégek vajon tényleg csak a valóban indokolt költségeket számítják-e fel a fogyasztóknak.

Az akkor megjelent miniszteri rendelet-módosítás eltörölte azt a korrekciós tényezőt, amely kisimította a negyedévek közötti importár- és árfolyam-ingadozásokat. A földgáz beszerzési ára ugyanis nem az adott negyedévi olajárhoz igazodik, s időben eltolódik. Mivel a szükségesnél mérsékeltebb fogyasztói áremelés nem fedezte a beszerzési árat, veszteséget okozott az E.ON Földgáz Trade Zrt.-nek, amit a cég kamatmentes hitelként finanszíroz. Az ebből származó veszteség 30 milliárd forint körül van, de az október elsejétől hatályos áremelés is a szükséges mérték alatt maradt, így a veszteség tovább nőtt.

A hírek szerint a szakértők 11 százalék körüli áremelést javasoltak október elsejétől, de az energiaügyekben illetékes miniszter a lakossági fogyasztóknak 6,55 százalékkal, a nem lakossági fogyasztóknak pedig 9,4 százalékkal emelte meg a földgáz végfogyasztói árát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.