2008. szeptember. 03. 12:19 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 03. 12:12 Gazdaság

A Mavir kisebbségét az MVM adja el

A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) kisebbségi csomagját a jelenlegi közvetlen tulajdonos, a Magyar Villamos Művek Zrt. értékesítheti a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n keresztül – derül ki a szerdán megjelent kormányhatározatból.

Ez a jogszabályok szerint azt is jelenti, hogy a bevétel az MVM-et illeti meg. A határozat megfogalmazása szerint a kormány szükségesnek tartja, hogy az MVM tulajdonosi befolyása – az állami vagyon értékének megőrzése és a kiegyensúlyozott működés érdekében fokozatosan – csökkenjen az átviteli rendszerirányítási tevékenységben.

A Mavir kisebbségi csomagját az Új Tulajdonosi Program (ÚTP) keretében értékesítik. Az ÚTP részleteiről augusztus 31-én Daróczi Dávid kormányszóvivő elmondta, hogy a tervek szerint a Mavir legalább 25 százalék mínusz egy, de legfeljebb 50 százalék mínusz egy szavazati jogot biztosító részvényeit jövő szeptember 30-ig jegyezhetnék a befektetők.

A program része az MVM-ben lévő 25 százalék mínusz egy szavazat tulajdont jelentő részvénycsomagjának eladása is a jövő év november 30-ig.

Az ÚTP kerestében elsőként az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ből legalább 25 százalék mínusz egy szavazati jogot jelentő részvényt értékesítenek 2009. május 31-ig.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2008. február elején hirdette meg az Új Tulajdonosi Programot, azzal a céllal, hogy elindítsa a tulajdonszerzés és polgárrá válás útján azokat is, akiknek ehhez ma nincs elég saját ereje.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.