Részlegesen privatizálják a Mavirt
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) részleges privatizációja mellett döntött a kormány az Új tulajdonosi program keretében – jelentette be Budai Bernadett kormányszóvivő pénteki online tájékoztatóján.
A Mavir tulajdonrészének eladása 2010. március 31-ig fokozatosan történik, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n keresztül – közölte a szóvivő. Hozzátette: az igazságügyi és rendészeti miniszternek lesz a feladata, hogy december 31-ig kidolgozza azokat a jogi megoldásokat, amelyek biztosítják, hogy a Mavirban senki ne rendelkezhessen a villamosenergia-piaci versenyt veszélyeztető befolyással.
Budai Bernadett azt mondta: a döntés célja, hogy a rendszerirányítási tevékenység váljon függetlenné a Magyar Villamos Művektől (MVM), ugyanakkor egyetlen piaci szereplő se szerezhessen meghatározó befolyást a Mavirban.
Mint mondta, jelenleg a rendszerirányító az MVM tulajdonában van, ami piaci túlsúllyal és ezáltal a piaci verseny csorbításával jár, ezt pedig a lakosság érezheti meg az indokolatlanul magas áramárakban.
Budai Bernadett közölte: a Mavir kiegyensúlyozott működésének megőrzése és az értékvesztés elkerülése érdekében a vállalat privatizációja csak fokozatosan, több lépésben történhet.
Ha egyszerre értékesítené a kormány az egész Mavirt, az jelentősen leértékelhetné a részvények értékét – vélekedett a szóvivő. Közölte: a döntés alapján a villamos művek részesedésének a Mavirban 50 százalék plusz egy szavazat alá kell csökkennie, de nem lehet kevesebb, mint 25 százalék plusz egy szavazat.
Budai Bernadett elmondta, hogy a tervek szerint a Mavir egyike lesz azoknak a vállalatoknak, amelyeket a kormány bevon az Új tulajdonosi programba.
A kormányszóvivő azt mondta, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök februárban azért hirdette meg a programot, hogy azok is tulajdonhoz jussanak, akiknek erre korábban nem volt lehetőségük, és akik a tulajdonszerzéssel elindulhatnak a polgárosodás útján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.