2008. augusztus. 29. 13:43 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 29. 13:38 Gazdaság

Almacsata: kétmilliárdos támogatást kértek

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés mezőgazdasági bizottsága kétmilliárd forint azonnali támogatást kért az almaügy megoldásához a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől - erről Seszták Oszkár, a térségi helyhatóság elnöke (Fidesz) tájékoztatta a hétfőtől demonstráló gazdálkodók képviselőit Nyíregyházán, amikor átvette tőlük petíciójukat.

Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) igazgatója a petícióátadást követő sajtótájékoztatón elmondta: köszönettel vették a kétmilliárd forintos kérést, amely elegendő összegű kompenzáció lenne a feldolgozó üzemeknek ahhoz, hogy a termelők által követelt 30 forintos kilogrammonkénti árat kifizethessék az ipari almáért.

Szombaton Vásárosnaményban nagygyűlést tartanak a gazdák, amelyre várják Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert, akitől konkrét megoldási javaslatot remélnek az almacsata megoldására.

A Magosz tisztségviselője hozzáfűzte: "amennyiben a tárca sem közöl konkrétumokat, megkezdik a záhony-csapi magyar-ukrán határállomás blokád alá vételének szervezését".

Budai Gyula a tájékoztatón jelen lévő szabolcsi gazdaköri vezetők helyeslése közben keményen bírálta a minisztériumot azért, mert az öt napja tartó blokád ellenére nem történt semmilyen intézkedés.

"Felháborító, hogy a termelők képviselőinek kellett Lengyelországban egyeztetni az ott is feszítő gondként jelentkező almafelvásárlási ügyben, s ugyancsak ők próbáltak kapcsolatot teremteni az Agrana cég osztrák tulajdonosával is, de hát akkor miért van a minisztérium?" - fogalmazott a Magosz igazgatója.

A demonstrálók pénteken Anarcson több miint száz járművel, míg Vásárosnaményban 100 traktorral, illetve 200 teher- és személyautóval tartották blokád alatt az Agrana-Juice léüzemeit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.