Horvát ellenzék: ellenséges felvásárló lehet a Mol a részvénycserével
Az INA és a Mol részvénycseréjét ellenséges felvásárlásnak és ezért rossznak tartja a horvát ellenzéki szociáldemokrata párt gazdasági szakértője – közölte a Slobodna Dalmacija napilap internetes kiadása.
Ljubo Jurcic véleménye szerint Ivo Sanader kormányfő a részvénycserével tulajdonképpen ajándékba adná a magyaroknak az INA állami kézben lévő tulajdoni hányadát. A szakember szerint ugyanis semmiféle befolyást nem nyer a horvát kormány az üzemanyagárakra, mert azokat a világpiac alakítja.
Az ellenzéki vélemény szerint a kormány jobban tenné, ha a horvát olajipari társaság részvényeit a tőzsdén értékesítené. A szociáldemokrata politikus úgy látja, hogy ha piacra kerülne az állami tulajdoni hányad, 3500 és 4000 kuna közötti áron mozogna a papírok értéke (1 kuna körülbelül 33 forint).
A spliti napilapban Jurcic kifejtette, hogy minden olyan üzletkötés, ami 3100 kuna alatti áron történik, bizonyítéka az ellenséges felvásárlásnak. Az INA részvényei a szerdai zágrábi tőzsdezáráskor 2760 kunát értek, 1,85 százalékkal kevesebbet az előző napi áránál. A horvát INA olajipari társaság további privatizációjának legvalószínűbb módja az INA és a Mol közötti részvénycsere – jelentette ki kedden Ivo Sanader horvát kormányfő. A miniszterelnök a részvénycsere mellett elképzelhetőnek tartja az állami kézben lévő INA részvények eladását is.
A Mol augusztus 12-én jelezte a horvát tőkepiaci felügyeletnek (HANFA) vételi ajánlatát a közkézen lévő 31 százaléknyi INA részvényre. A Mol ajánlatában szereplő összeg nem ismeretes, de becslések szerint a Molnak 1,26 milliárd euróba kerülnének a papírok.
A Poslovni üzleti napilap elemzése szerint a HANFA a határidők lejárta miatt legkésőbb a jövő héten választ ad a Mol vételi ajánlatára. Még valószínűbb azonban, hogy a következő, vagyis csütörtökön esedékes soros ülésén megszülethet a válasz a magyar olajcég beadványára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.