Simor: viszonylag egyhangú volt a kamatdöntés
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a monetáris tanács hétfői döntése viszonylag egyhangú volt az alapkamat tartását illetően, mint elmondta: volt ugyan javaslat 25 bázispontos csökkentésre is, de a többség a tartás mellett érvelt.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanács hétfői ülésén a gazdasági és pénzügyi folyamatok áttekintését követően változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot, így az továbbra is 8,5 százalék. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak.
Az MNB elnöke a hétfői jegybanki sajtótájékoztatón kiemelte: a legutóbbi makrogazdasági adatok rendkívül volatilisek, a béradatok "zajosak".
A monetáris tanács a szigorú monetáris kondíciókat addig tartja fenn, amíg az adatok nem mutatják a felfelé mutató inflációs kockázatok tartós csökkenését - húzta alá.
Simor András szerint az elmúlt hónapokban a globális konjunktúrával kapcsolatban kedvezőtlen hírek láttak napvilágot, így a világgazdasági konjunktúrának az előzetesen vártnál nagyobb lassulása előidézheti a nyersanyag- és energiaárak mérséklődését, ezen keresztül pedig hozzájárulhat a hazai pénzromlási ütem csökkenéséhez is.
A monetáris tanács a jövőben is kifejezetten figyel arra, hogyan alakulnak az inflációs várakozások, és igyekszik megakadályozni, hogy azok magas szinten rögzüljenek. Az elmúlt időszakban kedvező volt az, hogy az ipari cikkek inflációja jobban alakult a vártnál.
A jegybankelnök szerint kellemetlen meglepetésként hatott viszont a feldolgozatlan élelmiszerek árának magyarországi alakulása, amelyek nemzetközi összehasonlításban is magas szintet mutattak. A béradatok pedig azt jelezték, hogy a versenyszférában a nemegyszer 8-9 százalékos bérnövekedés nincs összhangban az inflációs céllal.
Simor András hangsúlyozta: a szigorú monetáris kondíciók fenntartása mindaddig indokolt, míg a nemzetközi és a hazai folyamatok, tendenciák egyértelműen nem jelzik a felfelé mutató inflációs kockázatok hosszabb távú mérséklődését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.