A tbc újjáéledése az IMF-hiteleknek is köszönhető?
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelei miatt szükségessé vált megszorítások hozzájárulhattak a tuberkulózis (tbc) újraéledéséhez Kelet-Európában és az egykori Szovjetunió területén – állítják brit kutatók.
Ahhoz, hogy az IMF szigorú gazdasági célkitűzéseit teljesíteni tudják, előfordul, hogy a kormányok az egészségügyi szolgáltatások, a kórházak és klinikák támogatását csökkentik - közölték kedden a kutatók.
A Public Library of Science (PLoS) elnevezésű nyílt internetes tudományos portálon megjelent tanulmány szerzői úgy találták, hogy az IMF programjaiban résztvevő országokban a tbc-s halálozási arány legalább 17 százalékkal nőtt 1991 és 2000 között, ami számszerűen százezret meghaladó többlet-halálozást jelent. Ugyanebben az időszakban körülbelül egymillió új esetet jelentettek.
Azoknál a nemzeteknél, amelyek más, kevésbé szigorú gazdasági feltételekhez kötött hitelekkel működő intézményektől kaptak pénzt, mintegy 8 százalékkal csökkent a tuberkulózis miatti halálozási arány – mondta David Stuckler kutatásvezető, a Cambridge-i Egyetem munkatársa.
"Úgy tűnt, hogy az IMF hitelezése nem közvetlen válasz a rosszabbodó egészségügyi állapotokra, inkább felgyorsította ezeket a folyamatokat" – írták a kutatók.
Az IMF szóvivője azonban megkérdőjelezte, hogy a tanulmány figyelembe vette volna a Szovjetunió szétesése utáni instabilitást, és hozzátette, hogy idő kell a betegség kifejlődéséhez, a halálozási arányok tehát valamely korábbi dologhoz köthetők.
"Ha az IMF nem lépett volna segítően közbe a posztkommunista országokban, az egészségügyi kiadások visszaesése még erőteljesebb lett volna, és általában a betegség komolyabb" – válaszolta a tanulmányra William Murray, az IMF szóvivője.
A tuberkulózis bakteriális fertőző betegség, mely főként a tüdőt támadja meg. Világszerte 1,6 millió ember halálát okozza évente. A gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek terjedése egyre inkább megnehezíti kezelését, és növeli a halálozások számát.
A kutatók egy statisztikai modell segítségével hasonlították össze 21 posztkommunista ország tbc-arányait az IMF és más programok hiteleinek időtartamával, és időzítésével. Figyelembe vették a népességben történt változásokat, háborút, inflációt és egyéb tényezőket is, amelyek új esetekhez vezethetnek. Mindezzel együtt úgy találták a brit kutatók, hogy a tbc-s esetek emelkedő száma szorosan korrelál az IMF hitelezés kezdetével.
"Számos egyéb szóba jöhető magyarázatot teszteltünk, de egyik sem követte a valós mintázatot. Nem állítjuk, hogy az IMF hitelek az egyedül meghatározóak, de segítenek megmagyarázni a mintázat egy részét" – fűzte hozzá tanulmányukhoz Suckler.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.