2008. július. 15. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 15. 17:43 Gazdaság

A Fed emelte a GDP-növekedési előrejelzését, a piacok zuhannak

A hétfői emelkedés után kedden zuhannak a részvénypiacok, a dollár gyengül, mégpedig gyorsuló ütemben, mióta az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) elnöke, Ben Bernanke kedd délután mindenkit figyelmeztetett, aki még nem vette volna észre: a pénzügyi piacok és a pénzügyi intézmények továbbra is jelentős feszültséget állnak ki.

A gyengülő lakáspiac, a szigorúbb hitelfeltételek és az emelkedő olajárak fenyegetik az amerikai gazdaságot, lenyomják a dollárt, és ártanak az amerikai részvényeknek, mondta Bernanke az amerikai kongresszusban tartott féléves beszámolójában.

Mintegy szavait illusztrálandó, a New York-i értéktőzsde fő mutatója közben 2 százalékos veszteség felé tartott.

Az európai piacok is gyorsabban csúsztak lefelé a lejtőn Bernanke borongása nyomán. Hétfőn még volt egy kis optimizmus, miután az amerikai kormány és a Fed intézkedéseket jelentett be a jelzálogpiac valamelyes megregulázására és a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet megsegítésére, szükség esetére. Kedden azonban a befektetők már úgy gondolták, ha az amerikai pénzügyi kormányzat "segíteni" akar, akkor nyilván nagyobb a baj, mint bárki gondolta volna korábban.

Az efféle spekulációk miatt szemlátomást hatástalan maradt a piacra az, hogy az általános panaszok elismétlése után Bernanke bizakodva szólt a reálgazdaság helyzetéről. A Fed 1,0-1,6 százalékra emelte az Egyesült Államok idei gazdasági növekedésére szóló előrejelzését – a növekvő lakossági fogyasztásra tekintettel –, az áprilisban jósolt 0,3-1,2 százalékról, közölte Bernanke a kongresszusban kedden. A külső hatásokra tekintettel a Fed emelte az idei évi átlagos inflációra szóló előrejelzését is, 3,8-4,2 százalékra a három hónappal ezelőtt valószínűsített 3,1-3,4 százalékról.

Nem sikerült "fölbeszélnie" a piacokat kedden még az amerikai elnöknek, George W. Bushnak sem, hiába tartott optimizmusnak szentelt sajtóértekezletet külön a gazdaságról. Mint mondta, a gazdaságélénkítő adókönnyítés hatása már látszik, a gazdaság "figyelemre méltón rugalmas", és ő – az elnök – igenis bízik az amerikai gazdaság hosszú távú alapjaiban.

Úgy vélem, a bankrendszer alapvetően egészséges, tényleg ez a véleményem. Megértem, hogy sok az idegesség, de a gazdaság nő, a termelékenység magas, a kereskedelem bővül, az emberek dolgoznak – mondta az amerikai elnök. Majd hozzátette: az amerikai kormánynak nem dolga magántársaságokat megmenteni.

Az elnök sajtóértekezletével egyidejűleg a Moody's hitelminősítő rontotta a két legnagyobb amerikai jelzáloghitelintézet, a Fannie Mae és a Freddie Mac pénzügyierő-osztályzatát, "B mínusz"-ra "B"-ről, illetve "B mínusz"-ra "B plusz"-ról, egy nappal azután hogy az amerikai pénzügyi kormányzat közölte: növelik e két, évtizedekkel ezelőtt törvényi úton létrehozott, de magán részvénytársaságként működő intézet hitelkeretét, és szükség esetén az állami a részvényeik vásárlásával is kisegíti őket.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.