MKME: tavaly 491 millió eurós kockázati és magántőke berhuházás
Tavaly a kockázati és magántőke befektetések értéke 491 millió euró volt, ami a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) szerint történetének második legmagasabb befektetési összege. A magyarországi befektetések értéke pedig alig maradt el a 2006-os hazai és regionális csúcstól.
Az egyesület szerdán kiadott elemzése szerint a jelzálogpiaci válság ellenére a magyarországi befektetések 2007-ben mért értéke alig maradt el a 2006-ban elért, több mint 535 millió eurós hazai és egyben régiós rekordtól.
Tavaly a magyarországi befektetések 93 százalékát külföldön bejegyzett kockázati- és magántőke-alapok biztosították, ami a magyarországi vállalkozások regionális versenyképességét és a hazai források szűkösségét egyaránt jelzi. A 2007-ben megvalósult befektetések összesen 24 magyarországi vállalkozás kockázati- és magántőkéhez jutását biztosították, ezek súlypontját - 2006-hoz hasonlóan - a kivásárlások adták.
A 2007-es befektetések között értékben 45 százalékkal a vegyipar dominált, a finanszírozás közel negyede pedig a szállítási szektorba került. A legnagyobb számban kommunikációs cégek és élettudomány területén működő hazai vállalkozások kaptak kockázati tőkét.
2007-ben a magyarországi befektetésekben érdekelt kelet-közép-európai regionális alapok az év második felében jelentkező jelzálogpiaci válság ellenére rekord összegű – 3 milliárd euró értékű - friss tőkét gyűjtöttek össze kockázati- és magántőke befektetési céllal. Ezt elsősorban a már jelentős tapasztalattal rendelkező regionális alapkezelők - Mid Europe, AIG New Europe, Riverside, ALPHA, Darby, Mezzanine, 3TS - hozták létre.
Az újonnan felállított regionális alapok által összegyűjtött tőke értéke az alapok méretének növekedéséről tanúskodnak: a hét számbavett közül ötnél a tőke értéke meghaladja a 300 millió eurót.
A korai fázisban tartó hazai cégek finanszírozási helyzete az uniós forrásokkal 2008-ban felállítani tervezett JEREMIE alapoktól várható, amelyeknek köszönhetően újabb alapkezelők jöhetnek létre Magyarországon és a magyar tőkebefektetők is elkezdhetnek pénz invesztálni a hazai alapokba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.