Almunia: az uniós pénzügyminiszterek sem csökkentenék a benzináfát
Nem fogják megváltoztatni álláspontjukat az Európai Unió pénzügyminiszterei arról, hogy nem csökkentik az üzemanyagok adóját – vélte szerdán Brüsszelben Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse Nicolas Sarkozy elnök áfacsökkentési felvetésére reagálva.
A francia államfő egy előző napi nyilatkozatban azt vetette fel, hogy a benzin áfatartalmának csökkentésével lehetne ellensúlyozni a magas üzemanyagárakat.
Újságíróknak nyilatkozva Almunia emlékeztetett, hogy az uniós pénzügyminiszterek 2005-ben már állást foglaltak arról, hogy az infláció tovagyűrűzésének fékezése érdekében – és elkerülendő, hogy rossz üzenetet küldjenek az olajtermelőknek – nem csökkentik az üzemanyagok adóját. Hozzátette, hogy meglátása szerint a miniszterek kitartanak e pozíció mellett.
Azt ugyanakkor Almunia elismerte, hogy a magas olajárak aggodalmat keltenek Brüsszelben, és súlyos következményekkel járhatnak az inflációra rövid távon.
Elvetette egy korábbi nyilatkozatban a Sarkozy-javaslatot Kovács László adóügyi biztos is. Ő is emlékeztetett, hogy egy régebbi jelentős olajár-emelkedés idején az Európai Bizottság már leszögezte: nem lenne célszerű, ha az Európai Unió tagállamainak költségvetése vállalná át az áremelkedés hatását. Az adócsökkentés eredménye az lehetne, hogy miközben a tagállamok költségvetése adóbevételtől esne el, az olajtermelő országok profitja tovább nőne – emelte ki a magyar biztos.
Mint mondta, az áfa mérséklésével külön probléma, hogy az üzemanyagok nem szerepelnek azon termékek listáján, amelyeknél az uniós áfatörvény lehetővé teszi a csökkentett áfakulcs alkalmazását. A Sarkozy-javaslat elfogadásával módosítani kellene ezt a jogszabályt, ahhoz viszont szükség lenne mind a 27 tagállam egyetértésére.
Ismerve néhány tagállam merev ellenállását a csökkentett kulcs bármiféle kiterjesztésével szemben, nem tartom valószínűnek, hogy ebben egyhangú döntés születhet – vélte Kovács.
Mint mondta, járható útnak tartja viszont a jövedéki adó mérséklését, bár itt is van két korlát. Ennek csökkentésével ugyanis a tagállamok nem mehetnek a kötelező minimálszint alá, és a jövedéki adó a csökkentés után sem lehet kevesebb, mint a 2002-es adószint, ennek befagyasztásában ugyanis a 27 tagállam megállapodott.
Kovács László elmondta azt is: a brüsszeli bizottság nem ellenezné azt, hogy a magasabb olajárak miatti nagyobb áfabevételből a tagállamok kompenzálják például a szociálisan rászoruló rétegeket.
Azt viszont a magyar biztos fontosnak tartja, hogy az uniós tagállamok összehangoltan fellépve gyakoroljanak nyomást az olajtermelő országokra a kitermelés fokozása érdekében, illetve a nagy olajtársaságokra, hogy gyakoroljanak önmérsékletet az áremeléseknél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.