2008. május. 15. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 11:12 Gazdaság

A cseh gazdaság növekedése 5,4 százalékra lassult

Csehország hazai összterméke az első negyedévben 0,9 százalékkal volt nagyobb a tavalyi utolsó negyedévinél, és 5,4 százalékkal haladta meg a tavalyi első negyedévit, közölték a cseh statisztikai hivatalban csütörtökön előzetes becslésként, szezonális és munkanap-kiigazítással. Nemzetközi elemzők 5,3-5,5 százalék közötti növekedést vártak.

Tavaly az utolsó negyedévben a cseh GDP 6,6 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőttit. Idén az első negyedévben a foglalkoztatás 0,3 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó negyedhez képest, és 1,7 százalékkal gyarapodott a tavalyi első negyedévhez képest. A közlemény kommentárja szerint ebből származott a gazdasági növekedés egyharmada. A lakossági kiadásokban szereplő tételek árai átlagosan 7 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban, ellenben a cseh exportcikkek árai 1,3 százalékponttal jobban csökkentek, mint az importárak, tették hozzá.

A Cseh Nemzeti Bank legutóbb februárban emelte irányadó kamatát, a kéthetes repót, negyed százalékponttal 3,75 százalékra, közel hatéves csúcsra. Korábban a cseh korona rohamos erősödése miatt volt kénytelen szünetet tartani a bank, de nem hagyott kétséget afelől, hogy továbbra is szigorításra hajlik. Az előző negyed százalékpontos kamatemeléskor, tavaly november végén felhagyott azzal a gyakorlattal, hogy intézkedéseivel rendre csak az Európai Központi Bank (EKB) szigorításait követi, mindig azonos távolságra lemaradva. Azonban az EKB belátható időn belül nem emel tovább, ezért a cseh bank kénytelen volt lépni, az infláció miatt. Áprilisban a tizenkét havi infláció tovább lanyhult, 6,8 százalékra a márciusi 7,1 százalékról és a februári 7,5 százalékról, amely tízéves rekord volt, de továbbra is fényévnyire van a cseh központi bank 3 százalékos állandó céljától, plusz-mínusz 1-1 százalékpontos tűréssel.

Csehország hazai összterméke tavaly 6,5 százalékkal bővült a 2006-os, 6,4 százalékos évi átlagos ütem után. A cseh GDP 2005-ben is 6,4 százalékkal, 2004-ben 4,5 százalékkal, 2003-ban 3,6 százalékkal, 2002-ben 1,9 százalékkal nőtt. A cseh pénzügyminisztérium tavalyról 6,1 százalékos gazdasági növekedésre számított eredetileg, de idénre már csak 4,7 százalékosat jósol, csakúgy, mint az Európai Bizottság. Tavalyról 2,8 százalékos, idénre 5,5 százalékos évi átlagos inflációt valószínűsít a cseh pénzügyminisztérium, ez további központi banki szigorítást sejtet.

Csehország korábban abban már utolérte a fejlett nyugatot, hogy a béremelkedés és vele a lakossági fogyasztás növekedésének üteme - habár gyorsabb a nyugat-európainál – sokáig elmaradt az exportra számító beruházások és a külkereskedelem bővülésének ütemétől, főleg a gyenge bérek miatt; ezért nőhetett korábban a GDP gyorsan, de szerény infláció mellett. Tavaly márciusban még csak 1,9 százalékos, tavaly áprilisban 2,5 százalékos volt a tizenkét havi infláció.

Tavaly év elején az arányok átmenetileg megbomlottak a gyorsabb reálbér-emelkedés és néhány szociális intézkedés miatt. A lakossági fogyasztás tavaly átlagosan 5,7 százalékkal nőtt a 2006-os, 4,4 százalékos többlet után, de tavaly év elején még 7,2 százalékos volt az éves többlet. Tavaly a havi átlagbér, 21 692 korona (216 470 forint), reálértékben 3,8 százalékkal haladta meg a 2006-ost, a 2006-os, körülbelül 3,5 százalékos reális emelkedés után, de tavaly az utolsó negyedévben már csak 1,9 százalékos volt a reális emelkedés éves összehasonlításban.

A termelő-beruházások tavaly 6,1 százalékkal gyarapodtak a 2006-os 7,6 százalékos többlet helyett, de a tavalyi év végén már 8 százalékos volt az éves többlet. Az export továbbra is jól teljesített: a GDP-számításban figyelembe vett kivitel 15,3 százalékkal nőtt tavaly a 2006-os, 16,9 százalékos éves többlet után; az import növekedésének üteme ettől elmaradt, 14,6 százalékos volt tavaly. Eszerint a "nyugatiasabb" arányok lassacskán visszaállnak, általánosan rosszabbodó körülmények közepette.

A cseh lakosság számára a viszonylag bő esztendő véget ért, ez az év az alacsonyabb jövedelműek számára adóemeléssel, áfaemeléssel, a szociális programok szigorításával, az egészségügyben önrész (vizitdíj) bevezetésével kezdődött, és a várhatóan folytatódó központi banki szigor is igazolja az idén valószínű, általános lassulást a gazdaságban. A cseh kormány széleskörű megszorító, költségvetést kiegyensúlyozó intézkedései miatt a lakossági lendület nem maradhat tartós. A kiskereskedelmi forgalom, utolsó adat szerint, februárban 6,3 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, tavaly februárban 10,5 százalékos volt az éves többlete. Elemzői becslések szerint a tempó az idén évi átlagban legföljebb 4 százalékra mérséklődik a tavalyi, 8 százalék körüli ütemről.

zöldhasú
Hirdetés